Multivitamin Takviyelerini Bırakabilirsiniz Çünkü İşe Yaramıyorlar

Multivitamin Takviyelerini Bırakabilirsiniz Çünkü İşe Yaramıyorlar

Halsizliğe, gribe, nezleye karşı multivitamin alıyoruz. Baze hiçbir şeyimiz olmasa bile insanlar sağlıklarını artırmak için multivitamin takviyelerine başvuruyor. Peki gerçekten işe yarıyor mu? Hala daha multivitaminlerin kesin olarak işe yaradığını gösteren bir çalışma bulunmuyor. A, B, C, D, E ve K vitaminleri piyasada çok popülerler ancak yeni bir çalışmaya göre kalp sağlığınıza hiç etki etmiyorlar.

5 farklı ülkede milyonlarca insandan elde edilen sağlık bilgilerine göre multivitamin almak kalp krizi, felç ve diğer kalp damar hastalıklarından ölüm oranını azaltmıyor. Kalp krizi geçirme riskiniz varsa multivitamin alıp almamanız pek önemli değil. Araştırmanın bulguları Amerikan Kalp Birliği’nin kılavuzlarıyla da uyum gösteriyor. Amerikan Kalp Birliği herhangi bir kalp damar hastalığını önlemek için vitamin veya mineral takviyelerinin kullanılmasını tavsiye etmiyor.

İleri Okuma: Vitamin Mineral İhtiyacınız Gerçekten Karşılanıyor mu?

Multivitamin Takviyeler Sadece Para Kaybı

Kim ne derse desin, insanlar bunları umursamıyor. Şu anda Amerikan halkının %30’a varan kesimi multivitamin ürünlerine başvuruyor. Bu ürünleri kullananların birçoğu kalp hastalıklarını önlemek için kullandıklarını belirtiyor. Artık net olarak bu yöntemin işe yaramadığını söyleyebiliriz. Ancak insanları ikna etmek hiç de kolay değil. Bilimsel araştırmalar gerçekleri ne kadar ortaya çıkarırsa çıkarsın insanlar yine sağlıklarını iyileştirme pahasına bu tür işe yaramaz takviyelere paralarını harcayacaklar.

Alabama Üniversitesi’nde çalışan araştırmanın baş yazarı Dr. Joonseok Kim insanları ikna etmenin çok zor olduğunu belirtiyor. Vitamin ve mineral takviyelerinin kalp damar hastalıklarını engellemediğini anlatmak hiç basit bir iş değil. Eğer araştırmanın bulguları medyada geniş yankı bulursa belki bu kişiler hastalıkları engellemek için kanıtlanmış yöntemlere başvururlar. Kalp damar hastalıklarını engellemenin en iyi yollarından biri kaliteli beslenme, sigaradan uzak durmak ve spor yapmaktır.

İleri Okuma: Omega 3 Haplarının Kalp Damar Hastalıklarına Hiçbir Faydası Yok

Fazla Vitamin İdrar Yoluyla Dışarı Atılıyor

Ekip, şimdiye kadar kalp hastalıkları riski ve mineral, multivitamin takviyeleri arasındaki ilişkiyi konu alan 18 yayını inceledi. Bu takviyelerde en az 3 tane vitamin veya mineral olması gerekiyordu. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Fransa, İsveç ve Almanya’da 2 milyondan fazla insanın sağlık verilerine bakıldı. Tüm katılımcılar ortalama 12 yıl boyunca takip edildi. Böyle bir çalışmayı yapmak hiç kolay değildir. 5 farklı ülkede onlarca bilim insanı yıllar boyunca insanları takip ediyor ve sonuçları kaydediyor.

Tüm verilere göz attığımızda gönül rahatlığıyla multivitamin ve mineral desteklerinin kalp krizi, felç veya diğer kalp damar rahatsızlıkları riskini azaltmadığını söyleyebiliriz. Kalp hastalıklarını azaltan birçok şey var ama bu besin takviyeleri onlardan biri değil. Multivitamin ve mineral takviyeleri çok nadir durumlarda vücuda zarar verirler. Çoğu zaman kana karıştıkları gibi fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır. Doktorlar kalp hastalığı riski yüksek kişiler için bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemler önerirler. Örneğin hafta 2 gün tempolu yürüyüş, belirli yiyeceklerden uzak durma, meyve sebze ağırlıklı beslenmek bunlardan bazılarıdır.

Multivitamin ve Diğer Takviyeler Yeterince Kontrol Edilmiyor

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de besin takviyeleri Sağlık Bakanlığı tarafından sıkı bir denetime tabi tutulmuyor. Bu ürünler ne kadar etkili, ne kadar güvenli kimse yeterince incelemiyor. Amerika’da Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de bu konuda yeterince hassas davranmıyor. Ancak ürünlerin etiketlerinde birçok hastalığa iyi gelebileceği gibi yazılar yer alıyor. Sağlık konusunda bu tür asılsız iddiaların ürün etiketlerinde yer almaması gerekiyor. Besin takviyeleri konusunda insanlar ne kadar bilinçli olursa sağlık harcamalarımız da o kadar azalacak ve doğru yerlere yönlendirilecektir. Bu durum halk sağlığı için ciddi bir konu oluşturmaktadır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar
  1. https://www.livescience.com/63019-multivitamins-heart-health.html
  2. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-07/aha-mdn070518.php

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Multivitamin Takviyelerini Bırakabilirsiniz Çünkü İşe Yaramıyorlar” için bir yorum

  • 23 Eylül 2019 tarihinde, saat 13:15
    Permalink

    Multivitamin kullandığım kış aylarında grip yada nezle olmadım. Merak ettim bir kış hiç kullanmadım. O kış 4 defa grip oldum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.