Mutsuzluk Neden En Uzun Süren Duygudur?

Mutsuzluk Neden En Uzun Süren Duygudur?

İnsan vücudunda duygular kontrol edilemez bir şekilde belirli hormon ve nörotransmitter maddelerin varlığı sonucunda ortaya çıkarlar. Duygular bir balık misali anlık olarak yakalaması oldukça zor ve güçtür. İnsanlar bazen sebepsiz yere üzülürler, hüzünlü şarkılar çoğu kişi tarafından sevilir.

Mutsuzluğun şaşırma, korku hatta sıkılma duygusundan bile 240 kat daha uzun sürebileceğine inanabiliyor musunuz? Daha derine indikçe araştırmacılar bu süre farkının insan hayatında daha önemli olaylarla ilişkilendirilebileceğini düşünüyor. Kısa süreli duygularla kıyaslandığında üzerinde düşünme süresi ve önem derecesi arttıkça mutsuzluk gibi duygular daha kalıcı oluyor.

İleri Okuma: Hüzünlü Müzikleri Neden Severiz?

Mutsuzluk Gibi Duygular Hayata Uyum Sağlamamızı Kolaylaştırıyor

Her bir duygumuz belirli bir olayla başlar ve genellikle duygunun başlangıcını tanımlamak kolaydır. Ancak bu durum hep böyle devam etmeyebilir. Belirli bir duyguyla başlayan süreç zaman içinde farklılaşabilir tamamen farklı bir hal alabilir. Bazen duygunun yoğunluğu birden bire ortadan kalkabilir ve geri gelmeyebilir bazı zamanlar ise daha güçlü bir şekilde tekrar ortaya çıkabilir.

Belçika’da Leuven Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda bilim insanları 233 lise öğrencisine son zamanlarda yaşadıkları duygusal olayları zamanlarıyla birlikte kaydetmelerini söyledi. Katılımcılar arasındaki kız erkek oranı neredeyse yarı yarıyaydı ve yaş ortalaması 17’ydi. Araştırmacılar daha sonra katılımcılara duygularınızla nasıl başa çıkıyorsunuz gibi detaylı yanıt gerektiren sorular sordu.

27 Duygudan En Uzun Süreni Mutsuzluk

Gelelim araştırmanın sonuçlarına. Katılımcıların bahsettiği söz konusu 27 duygudan en uzun süreni mutsuzluk çıkarken, utanç, şaşırma, korku, tiksinme, can sıkıntısı, küçük düşürme gibi duygular çok daha kısa süreli olduğu görüldü. Mutsuzluk duygusu eğer yoğun yaşanırsa diğer duygulardan 240 kat daha uzun sürebiliyor. Araştırma ekibi aynı zamanda benzer duygular arasında duygunun yaşanma süresinin önemli bir ayırıcı unsur olduğunu da keşfetti. Örneğin, suçluluk duygusu utançtan daha uzun sürerken, endişe duygusu da korkudan daha uzun süreliydi.

Bir duygunun süresini belirleyen daha önemli bir unsur onun hayatımızdaki öneminden geliyor. Genellikle kısa süreli duyguların hayatımızdaki önemi çok fazla olmuyor ve üzerinde pek düşünülmüyor, diğer taraftan uzun süreli duygular hayatımızı şekillendirmede önemli bir yere sahiptir. Uzmanlar duygunun süresini ve yoğunluğunu belirleyen etkenin bu duygunun bağlı olduğu olayların veya seçimlerin hayatımızda karşımıza çıkma olasılığı olduğunu söylüyor. Bir diğer deyişle bir duyguyla ilgili olaylar hayatımızda ne kadar çok yer ediyorsa o duygu daha uzun süreli oluyor.

Kadınlar Duygularını Daha Uzun Yaşıyor

Son olarak kadın ve erkek arasındaki duygu farklarına gelelim. Tam da beklendiği gibi genellikle kadınlarda duyguların var olma süresi erkeklerden daha uzun oluyor. Yaşın duyguların yaşanma süresini etkilediği göz önüne alınırsa araştırmacılar belki bir gün neden kadınlar yaşlandıkça duygularının daha çabuk kaybolduğunu erkeklerde ise bu durumun tersi olduğunu bulabilirler.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/emotions-are-not-created-equal-sadness-lasts-longest-while-surprise-fear-and-boredom-end-308710


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.