Narkolepsi

Narkolepsi, genelde uyku nöbetleri ya da gün içinde kısa uyku süreçleri şeklinde görülen aşırı uyuma hali ile kendini belli eden kronik bir bozukluktur. Genelde büyük duygusal değişiklikler tarafından tetiklenen bu uyku nöbetlerine, kısa REM süreçleri ve kas kontrolünün kaybı (katapleksi) eşlik eder.

Narkolepsi hastaları, uyku nöbetlerini karşı konulamaz olarak tarif ediyor. Bir sohbetin ortasında ya da araba kullanırken, oldukça uygunsuz ortamlarda birdenbire uyuyakaldıklarını belirtiyorlar. Bu uyku nöbetleri çoğu zaman hastaların normal bir hayat yaşamalarına engel oluyor. Düşünün şimdi, İstanbul trafiğinde araba kullanıyorsunuz hiçbir sorun yok ama bir kırmızı ışıkta beklediğinizde hemen uyuyakalıyorsunuz. Arkanızdan söylenen sözler, çalınan kornaların haddi hesabı yok.

Narkolepsi sadece insanlarda değil bazı hayvanlarda da görülebiliyor. Araştırmacılar hipokretin denilen bazı beyin nöronlarının olmaması ya da gerektiği şekilde tepki vermemesi durumunda, köpeklerde ve farelerde de bu hastalığın görüldüğünü tespit etti. Araştırmacılar ayrıca narkolepsi hastalarının omurilik sıvılarında çok az hipokretin bulunduğunu tespit etti. Hasta köpeklere, eksik olan hipokretin verildiğinde belirtilerin ortadan kalktığı görüldü. Araştırmacılar 5 yıl için hipokretin temelli bir ilacın pazara sürülebileceğini ve narkolepsinin tedavi edilebileceğini düşünüyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir