Narkolepsi

Narkolepsi

Narkolepsi beynin uyku-uyanıklık döngülerini düzenleme kabiliyetini yitirmesi sonucu ortaya çıkan kronik nörolojik rahatsızlıktır. En belirgin belirtisi gündüz kendini çok uykulu hissetmedir. Sağlıklı bir kişinin 24 veya 48 saatlik uykusuzluk sonucu yaşadığı uyku hissi narkolepsilerin normal yaşantısında vardır. Narkolepsinin bir başka belirtisi katapleksi adlı ani kas gevşemeleri ve akabinde gerçekleşen gülme, ağlama gibi duygusal tepkilerdir.

İnsanda uyku, uyarılma ve bu iki durum arasındaki geçişi düzenleyen 3 sistem vardır: Lateral hipotalamus, retiküler aktivasyon sistemi ve ventrolateral preoptik çekirdekten çıkan oreksin sinyalleri. Narkoleptik bireylerde bu sistemler arasındaki koordinasyon hasar görmüştür ve hipotalamustaki oreksin nöronlarının sayısı çok azdır. Narkolepsi hastaları genellikle uykuya daldıktan 5 dk sonra REM uykusuna geçerler ve rüya görebilirler.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

 


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.