Narsistik Kişiler Neden Sevdiklerini Suistimal Eder?

Narsistik Kişiler Neden Sevdiklerini Suistimal Eder

Hayatta anlaması en zor şeylerden biri sevdiği insana zarar vermekten hiç çekinmeyen narsistiklerdir. Narsistikler ile romantik ilişki yaşayan insanlar suistimal edildiğinde çok üzülüp travma yaşayabilirler. İlişkiniz çok güzel gidiyorken ne oldu da bir anda aldatıldınız veya kandırıldınız? Narsistik kişiler kendi alanlarına girdiğinizde, sizi bir tehdit olarak görürse sizi herkesin içinde aşağılayabilirler. Hiç beklemediğiniz anda sırtınızdan vurulabilirsiniz. Bu kişilerin iç dünyalarına bir göz atalım.

Etrafınızda narsistik olduğunu düşündüğünüz insanlar varsa ve benzer tecrübeler yaşamışsanız onlara güvenerek ne kadar büyük bir hata yaptığınızı düşünüyorsunuzdur. Gelecekte onlarla olan ilişkinizi gözden geçirebilirsiniz. Sizden bu insanları terk etmenizi istemiyoruz. Narsistikler toplum içinde kendilerini öne çıkarmayı seven insanlardır. Davranışları tahmin edilebilir. Buna uygun davranmalısınız.

Narsistik Kişiler Nasıl Davranır?

Genelde narsistik kişiler aynı davranış örüntülerini sürekli tekrar etme eğilimindedirler. Yaygın inanışın aksine çoğu sahtekar ve dolandırıcı değildir. Narsistikler sürekli narsistik olduklarını belli ederler. Bir kişinin narsisizm özellikleri taşıdığını anlamak için insan sarrafı olmanıza gerek yok. Sevgilinizin veya arkadaşınızın narsistik olup olmadığını onun davranışlarına bakarak anlayabilirsiniz. Şimdi narsistikler ile ilgili bilmeniz gereken bazı temel bilgilere geçelim.

Empati Becerileri Zayıftır

Narsistik insanlar hakkında ilk söyleyebileceğimiz şeylerden biri başkalarının hislerini umursamamalarıdır. Empati başkasının nasıl hissettiği ve düşündüğünü anlama kapasitesidir. Ayağına diken batmış ağlayan bir çocuğu gördüğünüzde acı çektiğini hemen anlarsınız dimi? İşte buna duygusal empati denir. Başkasının acısını anlamaktır. Başkalarıyla empati kurduğunuzda onları incitmekten çekinirsiniz. Etrafına daha duyarlı biri olursunuz ancak narsistikler böyle değildir. Sadece kendilerini düşündüklerinden etrafındaki insanları pek önemsemezler. Empati kuramadıklarından başkalarını incittiklerinde bunu anlayamazlar.

Narsistiklerin sahip olduğu empati türü düşünsel (intellectual) empatidir. Düşünsel empati başka insanlara acı verdiğini farketmenizi sağlama becerisidir. Davranışların neticesinde başka insanların ne düşündüğünü anlamalısın. Düşünsel empati bunu gerektirir. Narsistikler de sevdikleri insanlara zarar verdiklerini anlayabilir ama umursamazlar. Zaten bu yüzden narsisizm bir kişilik bozukluğu olarak görülüyor.

Narsistik Kişilerin İletişimleri Yeterince İyi Değildir

Akşam annenizle kavga ettiniz diye ona zarar vermek istemezsiniz. Okulda arkadaşınızın bir davranışınıza canınız sıkıldığı için onu herkesin ortasında küçük düşürmeye çalışmazsınız. Sevdiğiniz kişilere kızsanız bile onları sevmeye devam edersiniz. Narsistiklerin ciddi sorunlarından biri de insanlarla olan iletişimlerindedir. Birine kızdığınızda bunu önce ona söylersiniz ve orta yolu bulmaya çalışırsınız. Hatta bazen alttan alıp hiçbir şey yapmazsınız. Narsistik bireyler ise bu şekilde davranamaz, hemen bir tepki göstermeye kalkarlar. Bunu yaparken eylemlerinin sonuçlarını da düşünmezler.

Tüm narsistiklerin davranışları aynı değildir. Bazılarının davranışları çok sert ve kırıcıdır. Bazıları bu özelliklerini biraz törpülemeyi başarmıştır. Bu yüzden sosyal davranışları daha hoş görülebilir düzeydedir. Narsisizmde kişinin davranışlarını kontrol etmesi kolay değildir. Ancak zaman içinde gelişme sağlanabilir.

Narsisizmin 3 Aşaması

Herkesin sevgilisi olacak diye bir kaide yok. Narsistik insanlarda da uzun süreli bir ilişki düşünmeyenler olmasına rağmen çok sayıda kişi evlenmek ve bir aile kurmak ister. İnsanlar arasındaki iletişimi anlamada zorluk yaşadıkları için bir partner bulmada zorluk yaşarlar. Bu insanlarla birlikte yaşamak ve iyi anlaşmak kolay değildir.

1. Aşama: İlişkinin Başlangıç Aşaması

Sevgilinizle başlarda harika vakit geçiriyorsunuz, ilişkinize zaman ve emek harcıyorsunuz. Maddi olarak da birbirinize fedakarlıklarda bulunuyorsunuz ama o bir anda ilgisini kaybedip sizi incitiyor. Yukarıda narsistik insanların nasıl düşündüğü ve hissettiğinden bahsetmiştik. Çok üzülebilirsiniz ancak mükemmele ulaşma arzusu içinde olan bir narsistiğin sizi üzmesi çok anormal bir davranış değildir. Her şey sizin küçük hatalarınıza gelen büyük tepkilerle başlar.

İlişkinin başlarında narsistikler sevdikleri insanlarla kovalamaca oynar gibi davranabilirler. Mükemmel gördükleri insana ulaşmak da kolay olmamalı öyle değil mi? Sizi tanımak ve size yaklaşmak için kırk takla atabilirler. İlk buluşmanızdan sonra kafalarında sizinle uzun süreli bir ilişki kurmayı planlayabilirler. Önümüzdeki yaz için tatil planları kurarlar. Kaç çocuğunuz olacağı ile ilgili bile düşünebilirler. Evet bunların hepsi ilk buluşmadan sonra düşünülecek şeylerdir. Siz böyle düşünmeyebilirsiniz ancak narsistik insanlar için durum budur.

2. Aşama: İlişki Tam Anlamıyla Başlıyor

Mükemmele Ulaşma Arzusu

Hepimiz hata yaparız. Eskilerin dediği gibi kusursuz dost arayan dostsuz kalır. İş dünyasında bir söz vardır: “Hata yapmayan insan yeterince çalışmıyordur”. Sosyal ilişkilerimizde birbirimizi hatalarımızla kabul etmeliyiz. Narsistik kişiler için durum böyle değildir. Onlar orta noktayı göremezler. Karşılarındaki kişinin hata yapmasına tahammülleri yoktur. Sizinle romantik ilişkiye başladıklarında kendi zihinlerinde sizin mükemmel olduğunuzu düşünürler. Sonrasında ise yarattıkları bu imgeye aşık olurlar. Sizin yapacağınız ufak bir hata bile aşık oldukları imgeye zarar vereceğinden hatanızı anında cezalandırabilirler. Onlar kendilerini hayal kırıklığına uğratmayacak, “kendileri gibi mükemmel” birini bulduklarını düşünüyorlar.

Karşınızdaki narsistik kişiye güvendiniz ve kanınız ısındı. Beraber geçirdiğiniz saatler artmaya başladı ve samimiyetiniz ilerledi. Artık tam anlamıyla sevgili oldunuz sayılır. Yavaş yavaş sizin daha iyi tanıyacak ve mükemmel olmadığınızı öğrenecek. Kimse mükemmel değildir ama gel de bunu narsistik birine anlat. Mükemmel olamayışınız onun kafasındaki sevgili portresine zarar veriyor. Bu noktadan itibaren sizi istediği mükemmel sevgiliye dönüştürmeye çabalayacak.

3. Aşama: Karşındakini Değersizleştirme

İlişkinizin ilk günlerinde birbirinizi çok iyi tanımıyordunuz. Sürekli iltifatlar geliyor, sevgiliniz gönlünüzü almak için etrafınızda dört dönüyordu. Her şeyin harika gittiğini düşündüğünüz zamanlarda ilk eleştiriler gelmeye başladı. Narsistik kişiler “sizin iyiliğiniz için” yaptıkları bu tavsiyelerde(!) sizi mükemmel bir birey haline getirmeye çalışıyordu. Bir süre sonra ise pes ederler. Sizin mükemmel olmadığınızı kabul ederler. Kendisine tapa bir insanın yanında mükemmel olmayan bir kişi olarak artık değersizleşmeye başlarsınız.

İlişkinizde bir süre sonra iltifatlar tamamen kaybolmaya başlar. Sevdiğiniz kişi artık sizi eleştirmekten ve aşağılamaktan başka bir şey yapmaz hâle gelir. Başta tavsiye gibi görünen eleştiriler artık kaba bir şekle bürünmüştür. Hatta bir süre sonra alenen aşağılamalar başlar. Örneğin bu kıyafet bana yakışmış mı diye sorduğunuzda, “palyaço gibi olmuşsun” yanıtını alabilirsiniz. Başta sadece aranızda olup biten hakaretler zamanla toplum içinde de olmaya başlar. Narsistik kişilerin ilişkilerindeki son evre budur. Ya bununla yaşarsınız ya da ilişkiyi sonlandırırsınız.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/blog/understanding-narcissism/201708/why-do-narcissists-abuse-those-they-love


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.