Nasıl Uyumalıyız?

Nasıl Uyumalıyız

Bilim insanları ve halkın büyük bir kesiminin cevap aradığı sorulardan biri de nasıl uyumalıyız sorusudur. Uyku pozisyonu ve diğer iş/dış koşullar uykunun kalitesi için çok önemlidir. Uyku esnasında nöronlar küçülerek glia hücreleri daha etkin çalışır ve beyin omurilik sıvısı vasıtasıyla uykuda toksik maddeler beyinden dışarı çıkartılır. Ancak beyin omurilik sıvısının belirli bir güzergahı vardır. Eğer şekildeki gibi uyku pozisyonu alarak uyursak bu güzergaha en uygun biçimde yatarız ve beynin kendini temizleme sistemi en etkin şekilde çalışır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Nasıl Uyumalıyız?” için 2 yorum

 • 14 Mart 2016 tarihinde, saat 23:23
  Permalink

  Bilimsel açıklaması var mı?

  Yanıtla
  • 15 Mart 2016 tarihinde, saat 09:20
   Permalink

   Açıkladık zaten.
   “Uyku esnasında nöronlar küçülerek glia hücreleri daha etkin çalışır ve beyin omurilik sıvısı vasıtasıyla uykuda toksik maddeler beyinden dışarı çıkartılır. Ancak beyin omurilik sıvısının belirli bir güzergahı vardır. Eğer şekildeki gibi uyku pozisyonu alarak uyursak bu güzergaha en uygun biçimde yatarız ve beynin kendini temizleme sistemi en etkin şekilde çalışır.” Anahtar kelime: Beyin omurilik sıvısı.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.