Neandertaller ve Dinozorlar DNA Örneklerinden Canlandırılabilir

Neandertaller ve Dinozorlar DNA Örneklerinden Canlandırılabilir

Başlıktaki gibi dinozorları, soyu tükenmiş diğer canlılar belki Neandertalleri bile yeniden hayata döndürmek çok güzel olurdu. Bazı bilim insanları elimizdeki kök hücre teknolojileri ve DNA’larla bu işi yapabileceklerine inanıyorlar. Bir Neandertal’in DNA’sıyla o kişiyi klonlamak mümkün olabilir. Bilim insanları bu işi yapabileceklerini düşünüyorlar ama dünya buna hazır mı? Biyoetikçiler Neandertal klonlamanın etiği üzerine tartışmalar yürütüyorlar ve bunun şimdilik insanlık dışı olduğunu düşünüyorlar.

Jurassic Park Gerçek Olabilir mi?

Geçmiş yıllarda bilim caiması soyu tükenmiş yünlü mamutların yeniden canlandırılması fikriyle çalkalanmıştı. Biz de daha önceden Rusya’nın kuzeyinde mamut kanı bulunduğunu ve bunun mamut klonlanması tartışmalarını tetiklediğini yazmıştık. Mamut klonlayarak işe başladığımızı düşünelim. Dünyanın bir bölgesinde mamut klonlanırken, bir tarafında kaplan klonlanacak. Rekabet sürekli farklı hayvanların canlandırılması ile devam edecek. En sonunda ise Jurassic Park gibi bir hayvan parkı açılabilir.

Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde çalışan genetikçi George Church’a göre Neandertaller klonlayacak teknolojiye sahibiz. Tek ihtiyacımız ise aşırı maceraperest bir kadın! Bir kadının rahminde uygun bir Neandertal genomunu dölleyebilirsek, onu dünyaya getirebiliriz. Bu projenin ayrıntıları henüz tabii ki belirlenmedi ancak bilim insanları bunun sonuçlarını şimdiden tartışıyorlar. Church elimizdeki kök hücre teknoloji ve DNA dizileme yöntemleri ile klonlamak için her şeye sahip olduğumuzu düşünüyor.

Neandertaller

Neandertaller on binlerce yıl önce soyu tükenmiş bir insan türüdür. O zamandan bu zamana kalan fosillerden DNA örnekleri almak ve bunları laboratuvarda klonlamaya hazır hale getirmek çok zahmetli bir iştir. Bir de milyonlarca yıl önce yaşamış hayvanların genetik materyallerini düşünün. Neden bu kadar zahmete girelim? Kağıt üstünde bu imkansız değil ama araştırmalardan elde edilecek sonuçların harcanan emek ve paraya değmesi lazım.

Söz konusu yünlü mamutlar, dinozorlar veya farklı tür hayvanlar olduğunda endişe etmemiz gereken tek şey para ve harcanan zamandır. Ancak bir insan türü olan Neandertaller konusunda işin bir de etik boyutunu hesap etmek gerekiyor. Diyelim ki bir Neandertale hayat verdiniz, onu ne yapacaksınız? Bir laboratuvar faresi olarak mı kullanacaksınız? Bizim dünyamıza uyum sağlayamaz, aşırı saldırgan davranırsa onu uyutacak mıyız? Bu tür soruların yanıtları hâlâ yanıt arıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://bit.ly/2lQO1ag


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.