Noel Ağacı Sendromu Gerçek Mi?

Noel Ağacı Sendromu Gerçek Mi?

Sonbahar bitti, soğuk havalar ile beraber ailemiz ve iş arkadaşlarımız öksürmeye, hapşırmaya başladı ve kaçınılmaz olarak hastalanmak üzereyiz. Ancak, aralık ayı boyunca bizi hasta eden olağan soğukluğun dışında başka bir sebep daha var: Noel ağacı sendromu.

Yılbaşı alışverişi listesinin başında yer alan çam ağaçları, ev dekorasyonumuzun muhakkak vazgeçilmezi. Ancak aynı zamanda, her aralık ayında hastanelere gelen solunum hastası sayılarının artışında da rol oynuyorlar.

Noel ağacı sendromu, adından da anlaşılacağı üzere, Noel ağacınızın veya türevlerinin neden olduğu mevsimsel bir hastalıktır. Bu alerjik durum, kapatılmış bir kapalı alanda bir Noel ağacı varlığından kaynaklanmakta ve sıcak ortamlarda (oturma odası / yatak odası) gelişen ve ilerleyen solunum alerjilerine neden olmaktadır. Son on yılda yayımlanan birçok haber ve makaleye göre Noel ağaçları, solunum sistemimize tahribat uyandırabilecek ve tatil eğlencemizi bozabilecek solunumsal problemlere yol açabiliyor.

Küf Sporları, Alerji ve Astım

Mantar sporlar, çeşitli şekil ve boyutlarda hem kapalı hem de açık havada bulunurlar. Gezegenimizde 1 milyondan fazla mantar türü bulunmakta ve 100’den fazla alerji tabloya sebep olmaktadır. Ancak asıl suçlular sadece dörttür: Alternaria, Cladosporium, Penicillium ve Aspergillus.

Küf sporları kritik seviyelere ulaştığında tehlikeli hale gelir. Bu sporlara alerjisi olan bireylerin yanı sıra bu sporların maruziyetine ikincil olarak astım hastalarında atak semptomlarını tetikleyebilir. Özellikle sıcak, nemli ve karanlık ortamlar bu sporlarını çoğalması için en uygun yerlerdir.

Küf Sporlarının Noel Ağacı ile Ne İlgisi Var?

Literatürdeki ilk veriler 1970 yılında Dr. Derek Wyse tarafından Kanada Tıp Birliği Dergisi’nde  yayınlanan” Noel Ağacı Alerjisinde kalıp ve polen çalışmaları ” tebliğiyle başladı.

Dr. Wyse alerjik insanların yaklaşık %7’sinin evlerinde bir Noel ağacı varken semptomlarında artış olduğunu keşfetti.

Küf sporlarının 14 günlük bir periyot boyunca beş kat arttığını ve tatil döneminin sonunda metre küp başına 5,000 spora ulaştığını tespit etti.

2011’de Dr. Lawrence E. Kurlandsky, Syracuse’daki New York Eyalet Üniversitesi’nden meslektaşları ile birlikte daha kapsamlı bir çalışma yayınladı , “Ekip üyeleri ve çalışanlarına ait 28 Noel ağacını analiz ettikten sonra % 70’inde potansiyel olarak zararlı 53 spor türü bulduk.”

Noel Ağacı Sendromu Belirtileri

Hastaların birçoğu kliniğe öksürük, hırıltılı solunum, göğüs ağrıları, uyuşukluk, kaşıntılı burunlar ve sulu gözler gibi saman nezlesine benzer yaygın şikayetlerle başvuruyor. Çoğu durumda hastaların sadece küçük yan etkileri ve semptomları olmakla birlikte astım hastalarının solunum problemlerini daha da kötüleştirebilir ve bazı aşırı durumlarda yaşamı tehdit eden zatürre tablolarına neden olabilir.

Basit Önlemler Koruyucu Olabilir

Bu durum sadece gerçek bir çam ağacına sahip olduğunuzda ortaya çıkar, bu nedenle problemle mücadelenin en kolay bunun yerine bir plastik ağacı tercih etmek. Ancak bu mümkün değilse, semptomları azaltmak için ağaçları dikmeden önce yıkamak, uzun süre ortamda bulunmaktan ve ağaca yakın temastan kaçınmak koruyucu olabilir.

Hazırlayan : Serap Kaya

Kaynaklar

http://www.annallergy.org/article/S1081-1206(11)00160-8/abstract

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1930673/

https://wexnermedical.osu.edu/blog/christmas-tree-allergy


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.