Ödem

Ödem

Ödem dokuların içindeki vücut sıvılarının normalden fazla seviyelere çıkmasıdır. Sıvı artışı kandan dokulara geçen sıvının artması ve/veya lenf sistemi tarafından sıvı taşınmasındaki azalmayla ilişkilidir. Ödem sıklıkla ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda gözlenir fakat hastalıklar sonucunda kalp, akciğer, karaciğer, böbrek veya tiroit gibi vücudun diğer birçok bölgesinde de ortaya çıkabilir.

Ödemin tedavisi için yapılacak en iyi şey altında yatan hastalığı düzeltmektir. Bu yüzden ödem nedeninin doğru teşhis edilmesi tedavi için ilk önemli adımdır. Daha genel tedaviler; vücutta sıvı tutulumunu azaltmak için sodyum alımını sınırlandırmak ve uygun diüretik, yani idrar söktürücü, ilaçların kullanımıdır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.