tarafından eklendi tarafından eklendi

Orbitofrontal Korteks

Orbitofrontal Korteks

Orbitofrontal korteks beyinde frontal lob alanında bulunan ve insan beyninin en az anlaşılmış bölgelerinden biridir. Bu bölgenin duyu entegrasyonunda, duygusal değerlerin temsil edilmesinde, karar verme süreçlerinde ve kişinin beklentilerinde yer aldığı düşünülmektedir. Limbik sistem ve özellikle amigdala ile yakın bir iletişim içindedir. Orbitofrontal korteks, duygusal işlevlere katılımın temelini oluşturan çeşitli sinir ağlarıyla yoğun şekilde bağlantılıdır. Geniş duyusal girdiler alır ve kortikal alanların ilgili bölgelerinde, hipotalamus ve beyin sapının ilgili alanlarında amigdalayı da içeren duygusal işleme ve ifade için önemli alanlara çıktılar gönderir.

Orbitofrontal Korteks Öngörülerde Bulunur

Orbitofrontal korteks kişilerin bir takım hareketlerin gelecekte olumlu ya da olumsuz duygular uyandırıp uyandırmayacağını öngörmesini sağlar. Bazen kişilerin yapmış olduğu eylemler istenen ve beklenen sonuçları ortaya çıkarmaz. Beklediği sonuçlarla karşılaşmayan bireylerin duygu durumlarında tutarsızlık meydana gelmiş olur. Bu tutarsızlık daha sonraki gelecek tahminlerini iyileştirmek için orbitofrontal kortekse iletilir. Örneğin, bir tatilin beklendiği kadar heyecanlı olmadığını varsayalım. Bireylerin benzer bir tatil öngördükleri bir sonraki planlarında bekledikleri heyecan seviyesi azalacaktır. Bu gibi durumlarda orbitofrontal korteks, bireylerin beklenmedik sonuçlara uyum kapasitelerini kolaylaştırır.

Orbitofrontal korteks, varsayımsal faaliyetlerin ortaya çıkardığı duyguları ve bedensel durumları uyandırdığından, bu bölge aynı zamanda empati kurmayı da kolaylaştırır. Yani, bu bölge bireylerin belirli bir ortamda başkasının hissedeceği duyguları yaşamasına olanak tanır. Bu empati sosyal davranışları kolaylaştırabilir. Buna karşılık, bu bölgede oluşacak bir harabiyet sonucunda bireyler uygun olmayan davranışlarda bulunabilirler.

Hazırlayan: Damla Uludağ


Damla Uludağ

Damla Uludağ, 1995 yılında İstanbul’da doğmuştur. Eğitim hayatını İstanbul Medipol Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Devam eden üniversite hayatında fizyoloji tutkunu olan Damla, bu alanı sinirbilim ile bir bütün haline getirmek istemektedir. Sinirbilime olan ilgisi “Geleceğin Bilimi” platformunda hala aktif olduğu sinirbilim atölyesi sayesinde daha çok artmıştır. Sinirbilim adına düzenlenen “404 NeuroScienceFound” isimli panelde beyin plastisitesi üzerine sözlü sunum yapmıştır. Gelecek dergisinde yayınlanmak üzere sinirbilim alanı ile ilgili “Sirkadiyen Ritim” konulu yazısını yazmıştır ve bu derginin yaşam bilimleri editörlerindendir. Aynı zamanda çizim ve müzik ile amatör olarak ilgilenmektedir. Hücresel sinirbilim alanındaki tüm konularda merakı ve araştırma isteği vardır. “Hücresel işleyiş mekanizmaları ile ruhaniyetimizin üzerine giydirilmiş mükemmel örtünün tanımının detaylandırılması” için tüm azmini ortaya koymak istemektedir.

One thought on “Orbitofrontal Korteks

  • 5 Aralık 2020 tarihinde, saat 12:40
    Permalink

    Merhabalar, sitenizi yeni keşfettim. Gayet başarılı bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.