tarafından eklendi tarafından eklendi

Panik Bozukluk

Panik bozukluk

Panik bozukluk sürekli tekrarlanan, beklenmedik panik ataklar ile karakterize edilen bir rahatsızlıktır. Birey, tekrar panik atak yaşamak konusunda o kadar çok kaygılanır ki bu kaygı normal psikolojik işleyişe etki eder.

Amerika’da yetişkinlerin %4’ü panik bozukluk yaşıyor. Kadınların bu rahatsızlığı yaşama ihtimali erkeklere göre 2-3 kat daha yüksek. Panik bozukluk yaşayan insanların alkol ve diğer maddeleri kullanma ihtimali daha yüksektir. Ayrıca bu kişilerin intihar oranları da daha yüksek oluyor, sosyal işleyişleri azalıyor ve evlilik içi mutlulukları daha düşük oluyor. Panik bozukluktan muzdarip insanların aşağı yukarı üçte biri depresyon yaşar.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Panik Bozukluk Belirtileri

Panik atak; aşağıdaki belirtilerin en az dördünün görüldüğü, şiddetli korku veya rahatsızlık dönemleridir: Çarpıntı, terleme, titreme, nefes alamama, boğulma hissi, göğüs ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve kontrolü kaybetme veya ölme korkusu.

Panik bozuklukları genellikle ilaçla -benzodiazepin, antidepresan (serotonin geri alımını engelleyen Prozac benzeri ilaçlar)- ve/veya psikoterapi ile tedavi edilir. Başarılı bir tedavi, 3-8 aylık bir ilaç tedavisi ve psikoterapi gerektirebilir. Ancak, bazı hastalarda ilaç tedavisi bittikten sonra panik atak/bozukluk nüksedebiliyor. Araştırmacılar bir yıl süren psikoterapi ve ilaç tedavisinin ardından hastaların  %30-50’sinin belirtilerden arındığını tespit etti.

Mutluluk Hapı Antidepresanların Karanlık Yüzü

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

2 thoughts on “Panik Bozukluk

 • 6 Ekim 2018 tarihinde, saat 02:16
  Permalink

  Hocam böyle yazılar paylaşmayın lütfen.

  Hali hazırda panik bozukluğu olan bir kişi bunu okuyunca intihar edecek miyim diye kaygıya kapılacak.

  Üçte bir intihar oranı verisini vs paylaşmak şuan burada hedef kitleye zarar veriyor.

  Yanıtla
  • 6 Ekim 2018 tarihinde, saat 12:33
   Permalink

   Anladım, bu yazıyı en kısa zamanda güncelleyeceğim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.