Öneriler

Patch Adams – Robin Williams

İlk Amacı Hastalarını Güldürmek Olan Bir Doktor

Patch Adams

Patch Adams’ı hayatın her yerinde kazanmış, insanların örnek gösterdiği, ‘normal’e uygun yaşayan biri mi sandınız? Hayır, yanıldınız. O hayatın hiçbir dalına tutunamamış, sürekli mutluluğu arayıp da bir türlü bulamayan ve babasını kaybettikten sonra iyiden iyiye hayattan kopan hatta artık intiharı bile düşünen ‘bir küçük çocuk’. Kendi isteğiyle girdiği akıl hastanesinde kendinde bir yaşama isteği fark etti. Evet, hastaları mutlu etmek onu da mutlu ediyordu. Ona göre iyileşmek önce anlamaktı. Biri birine yardım etmek istiyorsa onu anlamalıydı. Ölmek isteyen bir insan olarak girdiği akıl hastanesinden, insanların ölmemesi ve yaşarken mutlu olması için çabalayacak biri olarak çıktı. Patch Adams artık ne olması ve ne için yaşaması gerektiğini biliyordu. O bir hekim olacaktı. Bir hekim olup hastalarıyla birlikte gülecekti. Bu kadar ipucu yeterli. Gerisini izleyip kendi gözlerinizle görmelisiniz.

Patch Adams Hangi Türde Bir Film Ve Ne Anlatıyor?

1999 yılında gösterime giren ve ABD yapımı olan bu film her ne kadar komedi dalında değerlendirilse de çok önemli öğretici öğeler içermekte. Hekimlik mesleğini ve hekimliğin bir meslekten daha çok ‘sanat’ olma halini zekanın en kibar yanlarıyla irdeleyip insanlara gösteriyor. Yaşanmış gerçek bir yaşam hikayesine Robin Williams, ‘Patch Adams’ karakteriyle birlikte can veriyor. Filmin yönetmenliğini Tom Shadyac, müziğini ise March Shaiman yapıyor. Bütün hekimlerin, hekim adaylarının hatta sevgiyle iyileştirmenin gücünü görmek isteyen herkesin mutlaka izlemesi gereken bir başyapıt. Herkese keyifli seyirler diliyorum.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Tom Shadyac

Senarist: Patch Adams(kitap), Muureen Mylander(kitap), Steve Oederk

Oyuncular: Robin Williams,Monica Potter, Philip Seymour Hoffman

Türü: Komedi

Süresi:115 dakika

Dili: İngilizce

Yapım Yılı: 1999

Hazırlayan: Ünal Çimen


Ünal Çimen

Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıfında öğrenim görmekteyim. Okumaya, öğrenmeye ve bilginin gücüne her zaman çok değer verdim. Bu bağlamda çeşitli edebiyat-yazı atölyelerinde ve bazı topluluklarda bulundum. Sağlık okuryazarlığı yeneteğini mümkün olduğunca çok insana kazandırabilmek için çalışmalara katıldım.Şimdi de bu amaçla yazmaya devam ediyorum.Bana soru sormak isteyenler dr.unalcimen@gmail.com adresinden ulaşabilirler. Hepinize keyifli okumalar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir