Penis Büyütme Ameliyatı Ölüm Getirdi Ama Neden?

Penis Büyütme Ameliyatı Ölüm Getirdi Ama Neden

Bazı insanlar vücutlarından memnun olmayabiliyor. Her yıl birçok erkek penislerinin küçük olduğundan yakınıyor ve bu yüzden penis büyütme ameliyatı olmak için doktorlara koşuyor. İsveç’te yaşayan 30 yaşındaki bir adam geçtiğimiz günlerde penis büyütmek için gittiği hastanede yaşamını yitirdi. Bu yazımızda penis büyütme ameliyatları nasıl yapılıyor, nedir, ne değildir bunlardan bahsedeceğiz. Bugüne kadar bu tür ameliyatlar hep güvenliydi ve hastalarda hiçbir sorun çıkmıyordu. Bu vakada ise farklı olan bir şey vardı.

Journal of Forensic Sciences adlı dergide yayınlanan bir vaka çalışmasında hayatını kaybeden hastanın neden öldüğü anlatılıyor. Uzmanlara göre yağ hücreleri hastanın akciğerlerine gidiyor ve kan damarlarının tıkanmasına neden oluyor. Adli tıp uzmanları hastanın bu şekilde akciğer embolisinden dolayı hayatını kaybettiğini düşünüyorlar. Doktorlar önce penisin bağ dokusunu açarak onu uzattılar. Bu yaklaşık olarak 5 cm’lik bir uzama oluyor. Penis büyütmenin tek sıkıntılı tarafı bazı kişilerde ameliyattan sonraki birkaç ay boyunca ereksiyon kaybı veya penis uyuşukluğu görülmesidir.

Penis Büyütme Ameliyatı Nasıl Oluyor?

Penisin büyümesi bağ dokusunun uzaması ile oluyor. Doktorlar adamın karın bölgesindeki yağ hücrelerini penise naklediyorlar. Ancak yağ hücrelerinin bazıları ameliyat esnasında fazla dağılıyorlar ve kan dolaşımına karışıp istenmeyen yerlere gidiyorlar. Bunlardan biri de akciğerler. Yağ hücreleri kolayca yığılma yapabilen hücrelerdir. Akciğer kan dolaşımında birbirine üstüne yığılıp damarı tıkıyor ve emboliye sebep oluyorlar. Ameliyat masasında hastanın aniden kalbi duruyor. Doktorlar kalp masajı ve suni teneffüs uyguluyorlar ancak sonuç vermiyor.

Vücudun bir bölgesinden yağ aldırıp başka bir yere nakletme işlemi aslında çok yaygın olarak yapılan bir yöntem. Siz de yanlış nerede o zaman diye soruyor olabilirsiniz. Örneğin, yağ aldırma (liposuction) işleminde yağ hücreleri bir bölgeden alınıp memelere, penise, yüze veya kalçaya eklenebilir. Estetik cerrahların çok uyguladığı bu popüler yöntemde ölüm riski yok denecek kadar azdır. Araştırmacılar bahsettiğimiz hastanın ölümünün çok nadir görülen bir komplikasyon nedeniyle gerçekleştiğini belirtiyor.

Penis büyütme gibi estetik ameliyatlardaki komplikasyonlar ve istenmeyen olaylar genellikle nakledilen yağ dokusunun yetersiz kalması veya bölgesel enfeksiyon ile sınırlıdır. Bu vakada ise doktorların penis bağ dokusunu açıp aynı anda yağ dokusu nakletmeye çalışmaları hastanın ölümüne neden olmuş olabilir. İlk defa otolog yağ nakli ile penis büyütme ameliyatı ölüm ile sonuçlanıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/man-dies-penis-enlargement-surgery-what-went-wrong-420732


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.