tarafından eklendi tarafından eklendi

Peter Ferdinand Drucker

Peter Ferdinand Drucker

Peter Ferdinand Drucker 1909 – 2005 yılları arasında yaşamış Avusturya doğumlu Amerikan danışman, eğitimci ve yazardır. Yazdığı yazılar modern iş ortaklığının teorik ve uygulamalı temellerini atmıştır. Yönetim bilimlerine yaptığı katkılar onu iş dünyasında epey popüler hale getirmiştir.

Avusturya’da Hitler yönetiminde baskı görünce İngiltere’ye kaçmış ve Londra’da ekonomist olarak işe başlamıştır. Sonrasında Amerika’ya göç etmiş ve Vermont Üniversitesi’nde siyaset ve felsefe profesörü olarak çok sayıda ders vermiştir. 1945’lerde General Motors’un çalışma ilkelerini gözlemlemiş ve bu doğrultuda 1950’de İşletme Kavramı adlı kitabını yayınlamıştır. Drucker’ın bu kitabı çok popüler olmuş ve kendisine büyük bir prestij getirmiştir. Onun en önemli yazısı Yönetim Uygulaması ise 1954’te yayınlandı.

1950’lerde Amerika’da beyaz yakalı işçi sayısı mavi yakalı işçi sayısından fazla olmaya başlamıştı, bu yüzden bu döneme bilgi çağının başlangıcı denir. Peter Ferdinand Drucker 1970’lerde modern iş dünyasında asıl sermayenin bilgi olduğunu ilk yazan kişilerden biriydi. Aynı zamanda çeşitli konularda sözleri ve tavsiyeleri de vardır.

Peter Ferdinand Drucker’ın Tavsiyeleri

Liderlik üzerine: Hiçbir zaman “ben” diye düşünme ve söyleme. “Biz” diye düşün ve konuş. Etkin liderler sadece organizasyonun güvenine sahip oldukları için otoriteye sahip olduklarını bilirler. Organizasyonun ihtiyaç ve imkânlarının kendi ihtiyaçlarından önce geldiğini anlarlar.

Yetenek üzerine: Yönetimin iki ana görevi yeteneği çekmek ve tutmak haline geldi. Bilgi çalışanlarının birçok seçeneği var; gönüllüler olarak muamele görmeli ve yönetilmeliler. Kişisel başarı ve kişisel sorumlulukla ilgilenirler. Devamlı öğrenme ve eğitim beklerler. Saygı ve otorite isterler. Bunları onlara sağlayın.

Çalışma üzerine: Sorunlara değil imkânlara odaklanın. Sorun çözümü zararı engeller, ama imkânları kullanmak sonuç üretir. Gerçek bir kriz olmadan sorunlar yönetim toplantılarında imkânlar incelenip ele alınmadıkça tartışılmamalıdır. Değişimi bir fırsat olarak kullanın ve bir tehdit olarak görmeyin.

Karar verme üzerine: Her karar risklidir. Karar, kaynakları bilinmeyen ve belirsiz bir geleceği sunma taahhüdüdür. Eğer kararın gerekli olduğunu, sorunları açıkça ifade etmeyi ve doğrudan başa çıkmayı, sonunda uzlaşma yapmanız gerektiğini biliyorsanız, riskler en aza indirgenebilir.

Organizasyon üzerine: Etkin organizasyonlar kendilerini tatmin etmek için değil, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için vardır. Liderler organizasyonu oluşturan çalışanların kendilerini sürekli yenileyebilecek şekilde dışarı odaklanmasını sağlamalıdır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.