Peynir Tüketimi Meme Kanseri Riskini Artırabilir

Peynir Tüketimi Meme Kanseri Riskini Artırabilir

Meme kanseri hem gelişmiş hem de az gelişmiş ülkelerde, kadınlarda en yaygın görülen kanser türüdür. Meme kanseri nedeniyle dünya çapında yılda 508.000’den fazla kadının öldüğü tahmin edilmektedir (Dünya Sağlık Tahminleri, DSÖ 2013). Ülkemizde ise her yıl yaklaşık 15.000 kişi meme kanseri tanısı almakta, 5,200 kişi bu sebeple hayatını kaybetmektedir.

Diyetin meme kanseri riskinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Son zamanlarda birçok araştırmanın konusunu da “kadınlardaki beslenme alışkanlıkları ve kanser gelişme riski arasındaki ilişki” oluşturmaktadır. Newyork, Buffalo’daki Roswell Park Kanser Enstitüsü Kanser Önleme ve Kontrol Departmanı’nında görevli Dr.Susan McCann ve arkadaşları da yaptığı çalışma ile bu konuyu irdeledi.

İleri Okuma: Meme Kanseri Nedir?

Araştırmalara göre yüksek miktarda kaşar ve krem ​​peynir tüketimi kadınların meme kanseri riskini artırıyor. Ancak yoğurt tüketim oranının yüksek olmasının hastalığa yakalanma riskini azaltabilir. McCann çalışmasında 2003-2014 yılları arasındaki meme kanserli 1,941 ve sağlıklı 1,237 kadının verilerini inceledi. Tüm kadınlar, her ay tüketilen toplam süt ürünleri ve bireysel günlük süt ürünleri miktarını ayrıntılı olarak anlatan bir gıda tüketim anketi doldurdu.

Çok Yoğurt Tüketenlerin Meme Kanseri Riski Daha Düşük Çıktı

Araştırma ekibi, kişiler arasındaki yaş, vücut kitle indeksi (BMI), menopoz durumu, ailesel yatkınlık gibi risk arttırıcı etkenleri sınıflandırdıktan sonra toplam süt tüketimi yüksek olan kadınların meme kanser riskini %15 daha düşük buldu. Kanser riskindeki bu azalma, öncelikle yüksek yoğurt alımıyla ilişkiliydi. Yüksek miktarda yoğurt tüketen kadınların meme kanseri gelişme riskinin %39 daha düşük olduğu bulundu.

Bununla birlikte özellikle kaşar peyniri ve krem ​​peynir gibi yüksek peynir tüketen kişilerde ters ilişkili olarak meme kanseri riski %53 artmıştı. Süt ürünlerinin meme kanseri riskini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor, ancak araştırmacılar mevcut bulgularının yapılacak çalışmalara ışık tutacağına inanıyorlar. Kanser Önleme ve Kontrol Departmanı Başkanı Dr. Christine Ambrosone, “Diyetin tüm kanserlerin % 30’undan sorumlu olduğu düşünülürken, daha fazla araştırmanın bu hastalık için riski azaltmak adına hangi gıdanın en değerli olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olacağını umuyoruz “diyor.

Hazırlayan : Serap Kaya

Kaynaklar
  1. https://www.roswellpark.org/media/news/dairy-intake-may-impact-risk-breast-cancer-reports-roswell-park-team
  2. World Health Organization – Cancer Country Profiles,Turkey, 2014.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.