Pickwick Sendromu

Pickwick Sendromu

“…Bay Lowton, kapı açıldığında, paspasın üzerinde inanılmaz ölçüde şişman, gözleri yarı kapalı ve neredeyse ayakta uyuklayan bir gençle karşılaştı…”

Charles Dickens, 1836           

Charles Dickens’ in  1836 yılında henüz 24 yaşındayken yazdığı  ‘The Pickwick Papers’ adlı romanı okursanız,  kitaptaki kırmızı suratlı sürekli sarhoş gibi dolanan şişman karakter ‘Fat Boy Joe’ ile ilgi çokça betimlemeye rastlarsınız. Nitekim sürekli yemek yiyen ve günün her saatinde ve her durumda sürekli uykuya dalan Joe , günümüzde kendi adıyla anılan sendromun (Pickwickian Syndrome) ilk kayıtlı örneğidir.

Pickwick sendromu, tıbbı adıyla Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu, en sık görülen uyku apnesi tipidir. Üst solunum yolunun tamamen veya kısmen tıkanıklığı ile kişinin uyku sırasında solunumunun durmasına neden olur. Uyku esnasında yüzeyel veya duraklatılmış solunum ataklarıyla karakterizedir, ancak çabaya rağmen kişide ciddi bir oksijen açlığı oluşur.

Pickwick Sendromu Hayat Kalitesini Düşürüyor

Pickwick Sendromu toplumda %1-5 oranında görülmektedir. Hastaların tipik şikayetleri horlama, uyku sırasında tanık olunan solunumun durması ve gündüz aşırı uyku halidir. Daha çok baş-boyun bölgesiyle ilgili sorunlar bu tabloya yol açar. Bu hastaların birçoğunu ise obez ve çok alkol tüketen erkek populasyonu oluşturur. Charles Dickens’in romanında bahsettiği Şişman Joe’da tüm özellikleriyle bu sendromun tipik bir örneğidir.

Gece solunum atakları nedeniyle derin uyku evresine giremeyen, hatta ileri evrelerde sık sık uykudan uyanan hastalar gündüz aşırı uyku haliyle verimsiz bir hayata sahiptirler. Hafızada zayıflama, sinirlilik,depresyon, libido kaybı ve ağız kuruluğu gibi şikayetler vardır. Bu hastalar kırmızı ışık kazalarıyla meşhurdurlar. Trafik ışığında beklerken saniyeler içinde uyuyakalır ve ciddi trafik kazalarına sebep olurlar.

Hazırlayan: Serap Kaya

Kaynaklar

1) “Obstructive Sleep Apnea Syndrome (780.53-0)”. The International Classification of Sleep Disorders (PDF). Westchester, Illinois: American Academy of Sleep Medicine. 2001. pp. 52–8. Retrieved 2010-09-11.

2) http://www.wikizero.info/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvVGhlX1BpY2t3aWNrX1BhcGVycw

3) Türk Toraks Derneği, Obstrüktif Uyku Apne Sendromu Tanı ve Tedavi Uzlaşı Raporu, 2012


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.