tarafından eklendi tarafından eklendi

Pikachurin

Pikachurin

Pikachurin insanlarda EGFLAM geni tarafından kodlanan gözlerde çeşitli moleküler etkileşimlerde görev alan bir proteindir. Proteinin ismi Pokemon dizisindeki pikaçu karakterinden esinlenilmiştir. Bu protein fotoreseptörlerin işlev görmesi için çok gereklidir ve eksikliğinde kas distrofileri görülerek görme bozuklukları meydana gelir. Bu ismin ilham veren şey ise pikaçunun yıldırım hızında hareket etmesi ve elektrik şoklarıdır.

Bunun gibi vücudumuzdaki pek çok proteine dizi ve film karakterlerinden isimler verilmiştir. Örneğin Hobbit filmindeki ejderhadan esinlenilen Smaug proteini. Başka bir protein olan Sonic hedgehog ise bir video oyun karakteri olan Sonic’den esinlenilmiştir.

Bilim insanları gerçekten müthiş insanlar 🙂

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.