tarafından eklendi tarafından eklendi

Psikedelik Müzik

Psikedelik Müzik

Psikedelik müzik, LSD ve meskalin gibi görsel veya işitsel halüsinasyonlar, sinestezi ve bilişsel algı bozukluğuna yol açan uyuşturucuların etkisi altında yapılan müzik türüdür. Bu maddeler kişinin geleneksel algıları dışında hareket etmesine ve farkedilmemiş kollektif bilinç kazanmasına olanak tanır.

1960’ların başında Vietnam savaşının oluşturduğu siyasal gerginlikler, sansürler ve bunun toplumsal yansımaları Amerikan gençliğini bunaltmıştı. Muhalefetin sözcülüğünü ise bir müzisyen olan Bob Dylan üstlenmişti. Dönemi eleştiren müzik ve protestolar nedeniyle her konser ayaklanmaya dönüşüyordu. Dylan muhalifliğini ve sistem karşıtlığını madde kullanımıyla da pekiştirmişti.

Bu dönemde yaygın kullanılan LSD; olayları yavaşlatan, derin düşünmeyi ve kabileleşmeyi geliştiren, benlikle dünya arasındaki sınırları bulanıklaştıran bir madde olarak tercih edildi. Psikedeli çağı böylece başlamış oldu. Bu dönem çiçeğe, aşka ve tembelliğe inanan hipiliğin de başlangıç dönemiydi. Vietnam’a ve ardından gelen soğuk savaşa bir isyandı.

LSD’ nin oluşturduğu görsel halüsinasyonların benzeri olan ışık huzmelerinin yarattığı renk karmaşasını psikedelik müziğin öncüleri olan Pink Floyd ve The Beatles konserlerinde sıkça kullanmıştır. 70′ lerin başında LSD kaynaklı birçok ölüm yaşanmış, bu sebeple ABD ve İngiltere’ de yasaklanmıştır.

Hazırlayan: Serap Kaya

Kaynaklar

J. DeRogatis, Turn On Your Mind: Four Decades of Great Psychedelic Rock (Milwaukee, WI: Hal Leonard, 2003), ISBN 978-0-634-05548-5, pp. 120.
V. Bogdanov, C. Woodstra and S. T. Erlewine, All Music Guide to Rock: the Definitive Guide to Rock, Pop, and Soul (Milwaukee, WI: Backbeat Books, 3rd edn., 2002), ISBN 0-87930-653-X, pp. 1322–3.
M. Hicks, Sixties Rock: Garage, Psychedelic, and Other Satisfactions Music in American Life (Chicago, IL: University of Illinois Press, 2000), ISBN 0-252-06915-3, pp. 64–6.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.