Rap Müzik Ergenlerde Seks İsteğini Artırabilir

Rap Müzik Ergenlerde Seks İsteğini Artırabilir

Rap müzik uzun bir süredir müzik piyasasında yer alıyor ve müstehcen sözleri olan bazı şarkılar özellikle gençler arasında çok popüler olabiliyor. Şarkıların cezbedici ritmi ve sözleri sürekli barlarda ve kulüplerde çalınıyor. Her rap müzik için geçerli değil tabi ama her gün en azından 3 saat seks ile ilgili sözler içeren rap şarkılar dinlemek ergenlerin cinsel davranışlarında değişime neden oluyor.

Teksas Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre rap müziğin ahenginde seksten bahsetmek insanların zihninde “bunu herkes yapıyor” fikrinin oluşmasına neden oluyor. Bu müzikleri ne kadar çok dinlerseniz bu fikir beyninizde o kadar fazla yer ediniyor. Bir süre sonra ise daha önceden var olan düşünceleriniz bu yeni düşüncelerle yer değiştiriyor ve en sonunda fikirler davranışlara yansıyor.

Hangi Etkenler Seks İsteğini Artırıyor?

Önceden yapılan araştırmalar rap müziğin riskli cinsel davranışlarla ilişkili olduğunu göstermişti ancak araştırmacılar rap müzik dinlemenin gençlerde seks isteğini artırıp artırmayacağını öğrenmek istedi. Eğer artırıyorsa, müzikteki hangi etkenler gençlerde seks başlatma isteği yaratıyordu?

Çalışmada çoğunlukla siyahi olan 443 öğrenciye anket yaptırıldı. Ankette 7. sınıf öğrencilerine ne kadar sık rap müzik dinledikleri ve arkadaşlarının seks yaptıklarına inanıp inanmadıkları soruldu. 9. sınıf öğrencilerine ise seks başlatıp başlatmadıkları soruldu.

En Az 3 Saat Rap Müzik Dinlemek Seks İsteğini Artırıyor

Anketten elde edilen sonuçlara göre 7. sınıfta her gün en az 3 saat rap müzik dinleyen gençlerin iki yıl sonra seks yapma olasılığı 2.6 kat daha fazla çıktı. Bunun sebebi ise çocukların arkadaşlarının seks yaptığına inanıyor olmasıydı. Arkadaşlarının 7. sınıfta seks yaptığını düşünen çocuklar “bunu herkes yapıyor” düşüncesine kapılıp cinsiyet farketmeksizin kendilerini sekse eğilimli yapıyorlar.

Araştırmacılara göre ergen bireyler seksle ilgili sözler içeren rap müzik dinlediklerinde bu davranışın gerçekten olup olmadığını doğrulamak için arkadaşlarına bakıyorlar. Psikolojik olarak yaşıtlarının seks yaptığını öğrenmek kişinin gelecekte seks yapmasını tetikleyen çok önemli bir etken. Ve araştırmacıların cinsel davranışı tahmin etmek için kullandıkları bir göstergedir.

Ergen Gençler için Riskli Olabilir

Yapılan araştırmalar rap müzik gibi kitlelere hitap eden şeylerde seksin konu edilmesinin genç yaştaki ergenler için riskli olabileceğini gösteriyor. Bu durum gençlerin seks konusunda kendi öz disiplinlerini azaltıyor ve daha düşüncesizce davranmalarına neden oluyor. Ergenlikte gençlerin beyin gelişimi hala devam ediyor. Medyaya çok fazla maruz kalmak beynin dürtüleri kontrol merkezinde bazı değişikliklere neden olup sekse olan ilgiyi artırıyor. Ailelerin rap müziği yasaklamaları tabii ki doğru olmaz. Ancak ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkinin daha iyi kurulup ailelerin bu konuda bilinçlenmesi çocuk gelişimini olumlu etkileyecektir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://www.clinicalkey.com/#!/content/journal/1-s2.0-S0749379708010118

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Bursa’nın bir ilçesi olan Karacabey’de 1992 yılında dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimi Karacabey’de ve bir ara Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamış, üniversite eğitimi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) 100% İngilizce Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitiminin kurbanı olmuştur. Akademik hayatı boyunca İYTE, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü’nde stajlar yapmış olup gelişimsel sinirbilim, nöroloji, biyoinformatik, hesaplamalı kimya, immünoloji, bitki genetiği, mikrobiyoloji alanlarında projeler yürütmüştür. Üniversite hayatı boyunca 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapmış ve son yılında “Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar” adlı kitabını yayınlamıştır. Biyoinformatik ve hesaplamalı kimya laboratuvarlarında MATLAB, C, JAVA, Python, HTML, CSS öğrenmiş, zaman içinde kendini photoshop ve dreamwaver gibi programlarda da eğitmiştir. İleri düzey İngilizce, orta düzey Almanca ve başlangıç düzeyinde Japonca bilmektedir. Yazar ney üflüyor, beyin sporu olarak satranç oynuyor, beden sporu olarak bisiklet sürüyor. 2 sene boyunca İzmir’de Yavuz Akalın’dan ney dersleri almıştır ve İYTE Satranç ve bisiklet kulübünde aktif olarak hizmet vermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.