Raynaud Fenomeni

Raynaud Fenomeni

Raynaud fenomeni erkeklerin yaklaşık %5’inin ve kadınların aşağı yukarı %8’inin soğuk veya aşırı stres ile karşılaştıklarında öncelikle ellere kan akımının aralıklı olarak azaldığını belirtir. Vazospazmlar; parmaklar, burun ucu, kulaklar ve ayrıca peniste görülebilir. Raynaud fenomeninin görülme sıklığı ve belirtilerinin şiddetindeki artışla sigara içimi arasında ilişki bulunmaktadır. Belirtiler 15 ila 25 yaşları arasında görülmeye başlar; en çok soğuk iklimlerde  yaygındır. Belirtiler çoğu kez deri renginde üç aşamalı değişikliği kapsar. İlk olarak deri soluk veye beyaz (solgun), soğuk ve uyuşuk olur. Bunu derinin mavi hatta mor olduğu siyanotik bir dönem izler, bu süre boyunca azalmış kan akımı şiddetli ağrıya yol açabilir. Kan akımı düzelir, düzelmez parmaklar çoğu kez koyu kırmızı (kızarmış) olur, şişme ve sızlama görülebilir.  Birincil Raynaud fenomeni veya Raynaud hastalığı, altında yatan başka bir hastalığı olmayan kişide belirtilerin idiyopatik görünümünü ifade eder. Bu gibi olgularda vazospastik ataklar, soğuk veya strese normal bir yanıtın sadece bir abartısı olabilir. İkincil Raynaud fenomeni veya Raynaud sendromu; skleroderma, lupus, romatoid artrit, Sjögren sendromu, karpal tünel sendromu ve anoreksi gibi bir diğer hastalık yüzünden bu belirtilerin varoluşunu ifade eder.

İleri Okuma: Anorekside Son Tedavi Yöntemleri Nedir?

Raynaud Fenomeni Tedavisi

Raynaud fenomeninde ilk tedavi taktiği soğuğa maruz kalmaktan sakınmak, stresi azaltmak, sigara içmeyi bırakmak ve vazokonstriktör ilaçları (örneğin, soğukalgınlığı ilaçları, kafein ve narkotikler) kullanmaktan sakınmaktır. Belirtiler şiddetliyse doku hasarını önlemek için ilaçlar gerekli olabilir.  Bunlar kalsiyum kanal engelleyicileri ve alfa-adrenoseptör agonistleridir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen kişilerde cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir