Restoran Aydınlatması Yemek Seçimini Etkileyebiliyor

Restoran Aydınlatması Yemek Seçimini Etkileyebiliyor

Günlük hayatta seçimlerimizi belirleyen farkında olduğumuz ya da olmadığımız birçok etken mevcut. Çok basit bile olsa bir karar alırken çevresel etkiler altında kalıyoruz. Her gün kaçınılmaz şekilde yaptığımız yemek seçimlerinde ise restoran aydınlatmasının etkili olduğu bulundu.

Mum ışığında bir akşam yemeği romantik olabilir ama sağlıksız seçimler yapmanıza ve planladığınızdan daha fazla yemenize neden olabilir. Cornell Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre müşteriler loş ışıklı restoranlarda yaptıkları yemek seçiminin daha az farkında oluyorlar. Aydınlık ortamlarda ise bilişsel olarak daha çok uyarılmış ve seçimi daha bilinçli yaptıkları için sağlıklı yiyeceklere yönleniyorlar.

Loş Işıkta Yiyenler Farklı Yiyecekler Tercih Etti

Çalışma için 4 farklı zincir restoranın 160 müşterisine anket uygulandı. Katılımcıların yarısı aydınlık, yarısı loş ışıklı ortamda akşam yemeği yedi. Aydınlık ortamda yemek yiyen katılımcıların yaklaşık yüzde 16 ile 24’ü arası, ızgara ya da fırınlanmış balık, tavuk, sebze gibi yemekleri seçtiler. Loş ışıklı ortamda yiyenlerin seçimleri ise genel olarak kızartmalardan ve tatlılardan yana oldu. Araştırmacılar bu yemeklerin kalorilerini hesapladıklarında loş ışıklı ortamda yemek yiyenlerin aydınlık ortamda yiyenlere oranla yüzde 39 daha fazla kalorili yemek yediklerini gördü.

Araştırmacılar aydınlık ortamda seçimlerimizin farkında olarak daha doğru kararlar verdiğimizi düşünüyorlar. Restoran aydınlatması gerçekten karar verme sürecinde çok etkili. Loş ışıklı ortamda bilişsel uyarılmamız az olduğu için seçimlerimizi daha az farkında olarak yapıyoruz. Bunu test etmek için 700 üniversite öğrencisiyle yeni bir çalışma yaptılar. Aynı şekilde öğrencilerin yarısı aydınlık yarısı loş ışıklı ortamda akşam yemeği yedi. Fakat öncesinde kafein plesebosu almışlardı ve uyarılmış, canlı hissediyorlardı. Bu sefer sonuçlar iki farklı ortamda yapılan seçimler için anlamlı şekilde farklı çıkmadı. Yani seçimlerimizi etkileyen, seçimi yaparken bunun ne kadar farkında olduğumuzdu. Ortamın aydınlatması gibi rahatlatıcı müziklerin de yeme davranışı üzerinde etkili olduğu görüldü. Rahatlatıcı müziklerin çaldığı ortamlarda insanların daha yavaş ve diğer ortamlara kıyasla yüzde 14 daha az kalorili yemek yediği görüldü.

Sonuç olarak seçimlerimizi yaparken restoran aydınlatması ile bilinçli ve farkında olmamız daha doğru kararlar vermemizi sağlayabiliyor. Loş bir ortamda yemek yiyecek olsak da seçim hakkımızı sağlıklı yiyeceklerden yana kullanmamız mümkün.

Hazırlayan: İrem Havle

Kaynak

https://www.medicaldaily.com/healthier-food-eating-too-much-388108


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir