Saç Rengi Sağlığı Nasıl Etkiler?

Saç Rengi Sağlığı Nasıl Etkiler?

Canınız sıkıldığında saçınızı boyatır mısınız? Hepimiz merak ederiz, acaba saç rengi ile sağlık arasında bir ilişki var mıdır? Yıllardır yapılan araştırmalar saç renginizin birçok kişilik özellikleriyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Örneğin, esmerler daha eğlencelidir. Çoğu insan saç renginin sadece kişiye karizmatik özellikler verdiğini düşünür ve kişiliğe nasıl etkileri olduğunu pek umursamaz. Aslında saç renginiz sizin hakkınızda çok şey söylüyor sadece siz bunun farkında değilsiniz.

Sarışınlar

Sarı saç dünyada en popüler ikinci saç rengidir ve sıklıklar insanlar arasında güçlü bir cazibe etkisiyle bağdaştırılır ve cinsel arzu uyandırır. Men’s Health dergisi tarafından yürütülen bir çalışma gösteriyor ki, erkekler sarışın kadınlara diğer saç renklerine sahip kadınlardan daha fazla yardım ediyorlar. Ancak sarışınlar için bazı kötü haberlerimiz var. Bu açık saç renginin olumlu özelliklerinin yanında sağlık açısından beraberinde getirdiği ciddi sorunlar da var. Önce sarı saç renginizin kaynağından başlayalım.

Sarı Saç Rengi Bazı Sorunlara Yol Açabilir

Sarı saç rengi vücutta (sadece saçlarda değil) melanin pigmentinin eksikliği sonucunda oluşur, bu yüzden sarı saçlara sahip bireylerin çok büyük çoğunluğu açıtken rengine sahiptir. Melanin pigmentinin eksikliği başta deri ve gözler olmak üzere vücutta çeşitli sorunlara yol açabilir. Sydney Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sarışın ve mavi gözlü kişilerin yaşa bağlı maküler dejenerasyon rahatsızlığı geçirme riskleri çok fazladır. Bu rahatsızlık 50 yaş ve üstü kişilerde kalıcı görme kaybına neden olan başlıca etkenlerden biridir. Hemen endişeye kapılmayın, gözlerinizi uzun süre güneşten koruyarak bu rahatsızlığın oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca açık renk ten ve göz rengine sahip insanlar sarışınlarla bir araya gelme eğilimi gösterdikleri yine yapılan psikolojik araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Deride melanin eksikliğinin yarattığı sağlık sorunlarından bir diğeri de melanoma riskidir. Melanoma melanin pigmentlerinin aşırı çoğalmasından kaynaklanan bir kanser türüdür.

Esmerler

Kahverengi saç rengi dünyada en çok görülen ve en kalın saç tipidir. Ancak bu sizi yanıltmasın, saçın kalın olması çok fazla bulunacağı anlamına gelmez. Aslına bakılırsa esmerler sarışınlardan ve kızıl saçlılardan daha az miktarda saça sahiptir. Women’s Health dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre esmerlerde, özellikle kahverengi saçlılarda, saç dökülmesi riski diğer saç renklerine sahip bireylere oranla oldukça yüksek. Koyu saç rengi (kahverengi, siyah vb.) nasıl oluşuyor? Saç renginin melanin pigmentinden kaynaklandığından bahsetmiştik. Deride ve saçta melanin pigmentlerinin yoğun bir şekilde bulunması saç ve ten renginin koyulaşmasının temel etkenidir.

Esmerler Deri Hastalıklarına Daha Az Yakalanır

Esmer olmanın bir avantajı bu kişilerin daha az deri rahatsızlıklarına yakalanmasıdır. Ancak melaninin kötü yanı sizi nikotin bağımlılığına karşı daha meyilli yapmasıdır. Nikotin deride melanin pigmentlerinde biriken bir molekül. Melanin diğer kötü özelliği vücuda alınan nikotinin parçalanmasını yavaşlatmasıdır. Bunun anlamı esmerlerin içtikleri sigara vücutta daha fazla kalıyor ve bu kişilerin sigara bağımlılığından kurtulmaları diğer kişilerden daha zor. Esmerlerle ilgili bölümümüzü güzel bir bilgiyle kapatalım. Men’s Health dergisinin yapmış olduğu bir araştırma sonuçları erkeklerin evlilik tercihlerinde sarışınlardan ziyade esmer kadınları tercih ettiklerini gösteriyor. Psikolojik araştırmalar koyu saç renginin güvenirlikle bir bağlantısı olduğunu söylüyor.

Kızıl Saçlılar

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi (doğal) kırmızı saç dünyada en nadir görülen saç rengidir. Ortaçağ Avrupa’sında bu insanları cadı diye yakmasalardı dünya daha renkli bir yer olabilirdi. BBC’nin verilerine göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 2’si doğal kızıl saç rengine sahip ve bunların da çoğunluğu Kuzey Avrupa’da yaşıyor. Women’s Health dergisinin araştırma raporları kızıl saçlı insanların özgüvenlerinin daha yüksek olduğunu ve bu özelliğin onları daha ateşli ve tutkulu yaptığını söylüyor. Men’s Health dergisi kızıl saçlı insanların sarışın ve esmerlerden daha hareketli bir cinsel hayata sahip olduklarını iddia ediyor.

Kızıl Saç Rengi Bazı Nörodejeneratif Hastalıkları Beraberinde Getirebilir

Kızıl saçlı bireylerin Parkinson hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Kızıl saçlıların parlak saçlara sahip olmasını sağlayan mutasyon onların dejeneratif hastalıklara yakalanma riskini de arttırıyor. Ayrıca bu kişilerin vücutları sarışın ve esmerlerden daha fazla D vitamini üretiyor bu da yeterli güneş ışığı alamamanın bu kişiler için pek bir sorun teşkil etmeyeceği anlamına geliyor.

Son olarak şunu belirtmeliyim ki, yukarda saydığımız tüm özellikler doğal saç renginiz ile bağlantılıdır. Saçınızı boyatmak ne kişiliğinizde ne de sağlığınızda yukarıda saydığımız herhangi bir özelliğin ortaya çıkmasını sağlamaz.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar
  1. Gao X, Simon KC, Ascherio A, et al. Genetic determinant of hair color and Parkinson’s disease risk.National Center for Biotechnological Information. 2009.
  2. Mitchell P, Smith W, Wang JJ. Iris color, skin sun sensitivity, and age-related maculopathy.Ophthalmology. 1998.
  3. http://www.menshealth.com/sex-women/hair-color-horny
  4. Paul Mitchell, Wayne Smith, Jie Jin Wang. Iris color, skin sun sensitivity, and age-related maculopathy. 1997
  5. http://www.bbc.com/news/magazine-24331615
  6. Xiang Gao, MD, PhD, Kelly C. Simon, PhD, […], and Alberto Ascherio. Genetic determinants of hair color and Parkinson’s disease risk. Annals of Neurology. 2009
  7. Valerie B. Yerger, Ruth E. Malone. Melanin and nicotine: A review of the literature. Nicotine & Tobacco Research. 2006
  8. http://www.womenshealthmag.com/beauty/natural-hair-color

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.