Sağlıklı Beslenme Sırları – Bir Kere Pişir, Güvenle Tüket

Bir Kere Pişir, Güvenle Tüket - Sağlıklı Beslenme Sırları

Kağıtları kalemleri hazırlayın, soru geliyor…

Kalan yemeklerinizi ne kadar süre boyunca buzdolabında tutuyorsunuz?

A) 1-2 gün

B) 3-4 gün

C) 1- 2 hafta

Öncelikle… yoğun bir iş günü sonrası eve geldiniz. Evdekiler aç, siz daha da aç. Yemek yapabilecek misiniz? Muhtemelen hayır. Peki bunun için ne yapıyoruz? Hafta sonu tüm haftanın yemekleri hazırlansın! En büyük soru da aslında burada; yapılan yemekler ne kadar süre sonra güvenle yenebilir?

Et grubu içeren yemekler, pizza, yahni, deniz ürünleri, çorbalar buzdolabında 3-4 gün; patatesle yapılan yemekler 3-5 gün; pişmiş sebzeler 2-3 gün ve salatalar en fazla 1-2 gün tadını ve tazeliğini korur.

Sağlıklı Beslenmek İçin Birkaç İpucu;

  • Hafta içi yoğunsanız, cumartesi günü alışveriş yapıp pazar günü yemek yapabilirsiniz. Bu sayede hafta içi için, birçok hazır-hızlı yemekler yapabilirsiniz.
  • Yemekler kaldıktan sonra, onları küçük saklama kaplarına koyun ve doğrudan buzdolabına koyun. Büyük kaplara koyup, oda sıcaklığında beklettiğinizde bakteriler oluşur.
  • Besinleri yemek için tekrar ısıttığınızda, ne kadar tüketecekseniz o kadarını ısıtın. Eğer yapabiliyorsanız, besinleri tekrar ısıttığınızda derecesinin güvenli aralık olarak 73 derece civarında olmasını sağlayın.
  • Aynı yemekten sıkıldıysanız veya fazladan yaptıysanız, dondurun ve sonrası için saklayın. Çünkü dondurulmuş besinler daha fazla süre kalabilir.
  • Şüphe mi var? O zaman tüketmeyin. Bazen 1 hafta geçtiği halde, dış görünüşü iyi olabilir. Aldanmayın. Besin zehirlenmesi, bulantı veya kusmaya neden olabilir.

Unutmayın amaç her zaman evde yapılan besinin sağlıklı ve güvenli olmasını sağlamak. Ne yediğimizi, içine neler eklediğimizi, hangi tür pişirme tekniklerini uyguladığımızı biliyor olmak, sağlıklı ve dengeli beslenme için en büyük şartlardan bir tanesidir.

Cevap: B şıkkı diyebiliriz 🙂

Yemeğim Güvenli Mi? – uygulama; http://www.eatrightstore.org/product/A49CCA86-D256-472F-B396-DB0C70CF653C

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Kaynak

http://www.eatright.org/resource/homefoodsafety/four-steps/cook/cook-once-eat-safely-throughout-the-week


İrem Yakışıklı

Merhaba! Ben İrem Yakışıklı. Diyetisyenim. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra kendi üniversitemde yüksek lisansa başladım; hala devam ediyorum. Anadolu Üniversitesi’nde ‘Yaşlı Bakımı’ bölümü (açık öğretim) okuyorum. Beslenme ve diyet alanı dışında, psikoloji, nörolojik hastalıklar – özellikle Alzheimer ve Parkinson Hastalığı, beyin – bağırsak aksı, sürdürülebilir beslenme gibi ana konular üzerinde yoğunlaşsam da bunlar dışında birçok farklı konuda yazılar okuyorum. Danışanlarıma bakarken, bir yandan da Türkiye’nin ilk ve tek bilimsel diyetisyen dergisi Dytmag’de yazı işleri sorumlusu olarak çalışıyorum. Diyetisyen Nihal Tunçer’in 2015’de diyetisyenlere sunduğu bu hizmete ben de 2018’den beri destek veriyorum. Kitap okumayı seviyorum. İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. Bunlar dışında, edebiyatı, felsefeyi, sanatı ve müziği elimden geldiğince hayatıma dâhil etmeye çalışıyorum; kendi mesleğimle çaprazlamayı seviyorum. Beslenme ile ilgili yazılarımı, instagram’da @nutrydp hesabında, Hollanda’daki bir arkadaşımla beraber paylaşıyorum. - Danışmanlık & her türlü soru veya bilgi için; iremyak@gmail.com - Dytmag hakkında bilgi almak için; diyetisyenmagazindergisi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.