Sağlıklı ve Depresyon Halindeki Beyinler

Sağlıklı ve Depresyon Halindeki Beyinler

Bunalımda olan biri ile keyfi yerinde bir kişinin beyinlerinin pozitron emisyon tomografi (PET) taramaları. PET taramaları esnasında katılımcıya damardan radyoaktif madde verilir ve maddenin vücuttaki ışıması izlenir. Şekilde gördüğünüz gibi sağlıklı bir insanın beyin işlevleri gayet iyi çalışırken bunalımda olan yani major depresyon yaşayan bir kişinin beyni ise çok pasif kalıyor.

Major Depresyon

Majör depresyon en az iki hafta boyunca devam eden kötü bir duygu halinde olma, hiçbir şeyle ilgilenmeme ve yaptıklarından hiçbir keyif alamama durumunu tanımlar. Buna ek olarak kişide şu belirtilerden en az dördü olmalıdır: Çok yemek yemek, çok uyumak, çok düşünmek, konsantre olmak ve karar vermekle ilgili problemler; enerji eksikliği, intihar düşünceleri ve kendini değersiz veya suçlu hissetme.

Majör depresyon insanları hiç beklenmedik şekillerde ve zamanlarda etkileyebilir. Siz karşınızdaki insanın gayet normal ve sağlıklı olduğunu düşünebilirsiniz ama o kişi akşam intihar etmeyi düşünüyor olabilir. Örneğin, ünlü şarkıcı Sherly Crow, Michael Jackson’la beraber dünya turnesine çıktığını ve kendinden geçmiş 70,000 hayranının karşısında şarkı söylediğini anlatıyor. Turne bittikten sonra tekrar yalnız yaşadığı evine dönmüş ve yeni bir albüm sözleşmesi yapıp yapamayacağı konusunda endişelenmeye başlamış. Tüm bu sıkıntılar ilk depresyon nöbetini tetiklemiş ve 7 ayını yataktan çıkmadan, yıkanmadan, yapış yapış saçlarla, dışarıdan yemek ısmarlayarak geçirmiş. Amerikalı yetişkinlerin %16’sı, tıpkı Crow gibi depresyon dönemlerinden geçtiklerini belirtiyor ve kadınlar erkeklere göre 1.7 kat daha fazla depresyon yaşıyor.

Depresyon Birçok Şeyden Etkilenir

Kişinin bunalıma girip girmemesini etkileyen birçok etken vardır. Bunlardan bazıları mevsim değişiklikleri, tiroit hastalıkları, mineral eksikliği ve tükenmişlik sendromudur. Tiroit bezi yeteri kadar hormon üretmediğinde hipotiroidizm adlı durum ortaya çıkar ve depresyona, kilo alımına, konsantrasyon sorunlarına ve cinsel arzuda azalmalara neden olabilir. İnsanlar bu durumlarda tiroit ilaçları almaları gerekirken antidepresanlara yönelirse sorun daha da büyüyecektir. Bunun yanında uzun mesai saatleri ve trafik sorunları arasında evden işe gelmek birçok kişi için yeterli değil. İnsanlar iş yerlerindeki çalışmalarını maddi manevi olarak yanlarında taşıyor ve beyinlerini sürekli endişeli planlarla dolduruyorlar. Sonuç olarak birçok kişi günümüzde iyi bir maddi gelire sahip olmasına rağmen tükenmişlik yaşıyor. Bu tükenmişlik durumunun depresyonla yakından bir ilişkisi var ve belirtileri birbirleriyle çok uyuşuyor. Bundan kurtulmanın yollarından en güzeli kitap okumaktır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: http://mayocl.in/1SgJx6p


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'da klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.