tarafından eklendi tarafından eklendi

Şaşılık ve Göz Tembelliği Nedir, Nasıl Düzeltilir?

Şaşılık ve Göz Tembelliği

Çocuklarda en yaygın görülen göz sorunlarından biri olan şaşılık, gözlerin birbirleriyle uyumlu olmamasıdır. Bu rahatsızlık 6 yaşın altındaki çocukların yaklaşık %4’ünü etkilemektedir. Bir veya iki gözün içe (içe bakan), dışa (dışa bakan), yukarı veya aşağı doğru dönmesi olarak tanımlanır. Bazı vakalarda birden fazla durum bir arada bulunabilir. Şaşılık yaygın şekilde, “gezgin göz” veya “kesişen gözler” olarak da bilinir ve retinadaki karşılıklarına düşmeyen görsel imgelerle sonuçlanır.

Genç çocuklarda görsel imgeler sürekli olarak her iki retinanın karşılıklı olmayan noktalarına düşecek olursa, imgelerden biri en sonunda baskılanır (baskılanma stokomu). Bu baskılama kortikal bir olgu olup genelde erişkinlerde gelişmez. Etkilenen çocuklarda tedaviye 6 yaşından önce başlanması önemlidir; çünkü baskılanmanın sürmesi halinde baskılanmış imgeyi üreten gözdeki görme keskinliği kalıcı olarak ortadan kalkar.

Bir kırma kusuru nedeniyle bir gözdeki görmenin bulanık veya bozuk olduğu çocuklarda, benzer bir baskılanma ve bunun sonucunda görme keskinliğinde kalıcı kayıp görülebilir. Bu olgularda, görme keskinliğinin tedavi edilemez şekilde kaybedilmesi, doğrudan gözün organik bir hastalığına bağlı olmadığından bu görüş kaybına ambliyopi ex anopsi denir. Genellikle, etkilenen çocuk zayıf gören bir göze ve normal gören kuvvetli bir göze sahiptir. Bu durum genel nüfusun yaklaşık %3’ünü etkiler. Ambliyopiye “göz tembelliği” de denir ve sıklıkla şaşılık ile birliktedir.

Şaşılık Tedavisinde Önemli Noktalar

Atropin ekotiyofat iyodid gibi ilaçlar şaşılık ve göz tembelliğini düzeltmek için göze uygulanabilir. Atropin sağlam gözde görüntüyü bulanıklaştırarak bireyi zayıf gözü kullanmaya zorlayabilir. Optometrik görme terapisi ile göz kası egzersizinin 17 yaşından büyük hastalarda faydalı olduğu ispatlanmıştır. Bazı göz kaslarının cerrahi olarak kısaltılması, göz kaslarına egzersiz yaptırılması ve ışık ışınlarını göz küresinin anormal konumunu giderecek şekilde büken prizma camlı gözlüklerin kullanılması ile bazı tip şaşılıklar düzeltilebilir. Bununla beraber, bu olgularda derinlik algılamada hafif kusurlar kalmaya devam eder.

Görsel izleme mekanizmalarının doğuştan anormalliklerinin, hem şaşılığa hem de kusurlu derinlik algılamasına neden olabileceği ileri sürülmüştür. Bebek maymunlarda bir gözün 3 ay süreyle kapalı tutulmasının oküler baskın sütunlarda kayba neden olduğu; diğer gözden gelen impulsların bütün kortikal hücreleri kapsayacak şekilde yayıldığı ve kapatılmış gözün işlevsel olarak kör olduğu saptanmıştır. Şaşı çocuklarda benzeri değişiklikler olabilir.

Nistagmus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicalnewstoday.com/articles/220429.php


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.