Bilime Göre Seksi Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Bilime Göre Seksi Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Dünyayı kasıp kavuran dizi Game of Thrones’un yıldız oyuncusu Emilia Clarke 2015 yılında Esquire dergisi tarafından yaşayan en seksi kadın seçildi. Kuşkusuz Emilia Clarke gibi her ülkede onlarca çok güzel kadın var ama namıdiğer Khaleesi’yi bu kadar özel yapan ne acaba? Ejderhaların annesi, yedi krallığın hükümdarının yüz hatlarını ve vücudunun diğer kısımlarını inceleyerek insanların güzellik algısına bir göz atalım.

Vücudunun inanılmaz simetrisinden capcanlı cildine kadar Clarke’ın pek çok özelliği bilim insanların tarafından insanların güzellik algısına doğrudan hitap ediyor. Bilim insanlarına göre insanın evrimsel sürecinde bunlar bir artı olarak görülüyor ve vücut simetrisi gibi etkenler kişiyi güzel gösteriyor.

Gençlik Güzelliktir

Genç olmak aynı zamanda güzel ve seksi olmak anlamına gelir. Bu konuda çok az istisna vardır. OkCupid adlı randevu sitesinin yaptığı ankete göre 50 yaşını geçmemiş erkekler 20 – 24 yaş aralığındaki kadınları en güzel kadınlar olarak nitelendiriyor. OkCupid’in kurucularından Christian Rudder yaptıkları anketle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunuyor: “Bu verilere göre, 22 yaşını geçtikten sonra her zaman 20 yaşında olduğunuzdan daha az seksi olacaksınız”.

20 – 24 yaş aralığında insanların daha güzel görülmesinin bazı bilimsel temelleri var. 2011 yılında Journal of Cosmetic Dermatology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre açık ve düzenli dağılmış renk tonu kişiyi daha genç ve güzel gösteriyor.

Erkeklerdeki güzellik algısı ile ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz: https://sinirbilim.org/erkeklerin-yuzlerindeki-renk-tonu-cekicilikte-cok-onemlidir

Seksi Olmak İçin Kemik Yapısı Önemlidir

Güzel insanların hepsinin ortak bir noktası var: vücut simetrisi! Tüm güzel insanlar gibi Khaleesi de inanılmaz bir simetriye sahip. Geçmiş yıllarda bilim insanları simetrinin iyi genlerin bir sonucu olarak ortaya çıktığını düşünüyordu. Bu konu henüz tam anlamıyla açıklığa kavuşturulabilmiş değil.

Amerika’da Rutgers Üniversitesi’nde sevgi, bağlılık ve çekicilik üstünde çalışan Dr. Helen Fisher yüz kemiklerinden kaynaklanan hatlarının simetrisi çekicilik açısından çok önemli olduğunu belirtiyor. Benzer şekilde İskoçya’da Glasgow Üniversitesi’nde çalışan psikolog Lisa DeBruine de kadın ve erkeklerin ortalama ölçülere dikkat ettiğini söylüyor. Güzellik algısı olağandışı boyutlara değil, sıradanlığa yönelir. Çok büyük ve çok küçük özelliklerin olması insanlar tarafından hoş karşılanmaz, her zaman ortalama büyüklükler tercih edilir.

İleri Okuma: Kadınlar Seks İle İlgili Ne Düşünüyor, Nasıl Hissediyor?

Psikolojik etkenlerin yanında cinsiyet hormonlarının faaliyeti de insanların kimi seksi bulduğunu kimi ise itici bulduğunu belirliyor. Anne karnında fetüsün yüz gelişimi sayısız hormon ve kimyasal sinyal tarafından yönetilir, bunlara testosteron da dahildir. Dolgun elmacık kemiklerinin oluşumu testosteron tarafından düzenlenir. Testosteron çoğunlukla erkeksi özelliklerin ortaya çıkması ile ilgilidir ama dişi fetüste de salgılanır. Biyolojik olarak dolgun elmacık kemiklerinin olması sağlıklı bir bağışıklık sisteminin varlığına işaret eder.

Hormonal Sistem

Madalyonun diğer ucunda bulunan cinsiyet hormonu östrojen de genellikle dişil özelliklerle ilişkilendirilir. Bu hormonun kadınlarda çok önemli başka bir görevi daha vardır; erkeklerin çoğunlukla seksi olarak tanımladıkları özelliklerin dişi vücudunda oluşmasını sağlar.

Fisher’ın söylediklerine göre erkekler iki tip kadını beğenmeye eğilimlidir. Vücutlarında yüksek testosteron olan kadınlar uzun boyludur, güçlü bir çeneye sahiptir ve bu kişilerin daha geniş bir alınları vardır. İkinci kadın tipi ise yüksek östrojen içerir. Bu kadınlar dolgun dudaklara, kıvrımlı bir burna ve büyük gözlere sahiptir. Seksi olmak için hormonal sistemin düzgün çalışması çok önemlidir.

Estetik uzmanları güzellik ile ilgili bu kaidelere uyarak hastalarına operasyon yaparlar. Estetik aynı zamanda yüzyıllar boyunca ressamların da üzerinde çok çalıştıkları bir konu olmuştur. Her ne kadar seksi olmak için bazı bilimsel ölçütler olsa da gönlün kimi güzel bulacağı ve kimi seveceği belli olmaz. 2015 yılında Current Biology dergisinde yayınlanan bir makaleye göre tek yumurta ikizleri bile partnerlerini (sadece karşı cinsle sınırlamayın) farklı kriterlere göre güzel olarak değerlendirmiş ve seçmiştir. Bu da gösteriyor ki, hayat tecrübesi, genetiğin aksine çekicilikte en büyük rolü oynuyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.livescience.com/52471-why-emilia-clarke-is-sexiest-woman.html

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Bursa’nın bir ilçesi olan Karacabey’de 1992 yılında dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimi Karacabey’de ve bir ara Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamış, üniversite eğitimi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) 100% İngilizce Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitiminin kurbanı olmuştur. Akademik hayatı boyunca İYTE, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü’nde stajlar yapmış olup gelişimsel sinirbilim, nöroloji, biyoinformatik, hesaplamalı kimya, immünoloji, bitki genetiği, mikrobiyoloji alanlarında projeler yürütmüştür. Üniversite hayatı boyunca 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapmış ve son yılında “Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar” adlı kitabını yayınlamıştır. Biyoinformatik ve hesaplamalı kimya laboratuvarlarında MATLAB, C, JAVA, Python, HTML, CSS öğrenmiş, zaman içinde kendini photoshop ve dreamwaver gibi programlarda da eğitmiştir. İleri düzey İngilizce, orta düzey Almanca ve başlangıç düzeyinde Japonca bilmektedir. Yazar ney üflüyor, beyin sporu olarak satranç oynuyor, beden sporu olarak bisiklet sürüyor. 2 sene boyunca İzmir’de Yavuz Akalın’dan ney dersleri almıştır ve İYTE Satranç ve bisiklet kulübünde aktif olarak hizmet vermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.