Sihirli Mantar (Magic Mushroom) Beyni Nasıl Etkiler?

Sihirli Mantar (Magic Mushroom) Beyni Nasıl Etkiler?

Lise gençlerinden üniversite profesörlerine kadar çok geniş yelpazede kendine kullanıcı bulan orijinal ismi magic mushroom, Türkçe ismi sihirli mantar hakkında birçok şehir efsanesi vardır. Kimileri beyni uyuşturduğunu kimileri ise tam tersine beyni daha fazla kullanmamıza imkân verdiğini söyler. Eğrisiyle doğrusuyla sihirli mantar dosyasına beraber bakalım.

1960’lı yılların dünyasında insan psikolojisini etkileyen ilaçlar ve çeşitli maddeler bir patlama yapmıştır. Hem bir psikolog hem de bu ilaçların bir kullanıcı olan Dr. Timothy Leary birkaç yılını Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde bu maddelerin araştırılmasında (Harvard Psilocybin Project) harcadı. Leary sihirli mantardaki psilocybin adlı etken maddenin insan beynini olumlu yönde etkileyen potansiyel etkileri olduğunu düşünüyordu. 50 yıl sonra bugün bilim insanları Leary’nin bir noktada haklı olmuş olabileceğini görüyorlar.

Psilocybin Beyinde Birçok Değişikliğe Neden Oluyor

Psilocybin 200’den fazla mantar türünde bulunan, bilinç üzerinde değişikliğe sebep olabilen ve bunun sonucunda beyindeki nöral bağlantıları değiştirerek veya yeni bağlantılar ekleyerek beyni tekrar düzenleyebilen bir maddedir. Bu rastgele olan bir süreç değildir. Beyindeki nöronlar eski ve yeni düşünceleri hesap ederek bunlara açıklık getirecek yeni bir düzen kurmak istiyor. Psilocybin ile tetiklenen bu durum beyinde duygu, hafıza ve hayallerle ilişkili olan hipokampüs ve anterior singulat korteksin faaliyete geçmesiyle gerçekleşiyor. Psilocybin alan kişiler de o an ki ruh hallerini rüya görmek olarak tarif ediyorlar.

İleri Okuma: Bilinç Düzeyleri Nedir?

Psilocybinin etkileri 5 ila 10 saat arasında sürüyor ama sihirli mantarın yarattığı aydınlanma etkisi daha uzun sürüyor. Yapılan araştırmalar psilocybin kimyasal maddesinin aynı zamanda travma sonrası stres bozukluğu, depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmede de etkili olduğu gösteriyor. 2011 yılında yapılan bir araştırmada kanser, akut stres bozukluğu ve anksiyeteden muzdarip hastalara az bir miktar psilocybin verildiğinde stres seviyelerinin biraz azaldığı görülmüştür.

Sihirli Mantar Birçok İnsana Fayda Sağlıyor

Psikolojik rahatsızlığı bulunan kişilerin yanında sigara içenler bile bir şekilde sihirli mantardan faydalanıyorlar. John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 15 sigara içen kişi sessiz bir odada bırakıldı. Sigara içen bu kişilere sakinleştirici bir müzik eşliğinde psilocybin kullanmaları istendi ve bunun sonucunda 12 tanesi sigara içmeyi bırakabildi. Araştırmacılar bu uygulamada sigara içmeyi bırakma oranının standart tedavi yollarınkinden iki daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Bilim dünyası psikiyatrik durumlarda kullanılan ilaç ve benzeri maddelerin gizemlerini yeni yeni çözmeye başlıyor. LSD ve MDMA gibi bazı maddeler üzerinde yapılan araştırmalar bunların marijuana ve psilocybin gibi insan sağlığına bazı yararları olduğunu gösteriyor, ancak bu yararlar John Hopkins’teki araştırmacıların yaptığı gibi kontrollü bir şekilde uygulandığında sağlanıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynaklar
  1. http://www.medicaldaily.com/how-magic-mushrooms-enlighten-brain-and-improve-psychiatric-conditions-311126
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Psilocybin#Effects

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'da klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.