Borderline Kişilik Bozukluğu

Sınır Kişilik BozukluğuBorderline kişilik bozukluğu engellenemez dürtüler, kararsız bir kişilik yapısı ve kişinin kendisinin tam olarak farkında olmaması ile ortaya çıkan bir kişilik bozukluğudur. Bazı hastalarda öfke ve depresyon önlemez bir biçimde ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın diğer belirtileri terkedilme korkusu, reddedilmeye karşı aşırı hassaslık, intihara meyil ve madde kullanımına olan eğilimdir.

Borderline kişilik bozukluğunun nedeni tam olarak bilinmiyor ama bilim insanları hem genetik hem de çevresel etkenlerin rol oynadığını düşünüyor. Bazı araştırmalar frontal lobtaki limbik sistem bölgelerinde görülen anormalliklerin rahatsızlıkla ilişkili olabileceğini gösteriyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir