Yeteri Kadar Su içmenin Faydaları Nelerdir?

Yeteri Kadar Su içmenin Faydaları Nelerdir?

Su içmenin Faydaları

Yaz aylarında hepimiz olduğumuz yerde terliyoruz. Hiçbir şey yapmasanız bile gece gündüz sürekli bir su kaybı var. Vücudumuzun yaklaşık 3’te 2’si sudan oluşuyor. Organların ve fizyolojik sistemlerin düzgün çalışması için yeterince su içmek çok önemlidir. Bedenimiz yeterli miktarda su almadığında dehidrasyon başlıyor ve ciddi sağlık sorunları başlıyor. Bu yazımızda suyun görevleri ve su içmenin faydaları konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Günde 8 bardak su içmek halk arasında yararlı olarak görülen yaygın bir görüştür ancak su ihtiyacı kişiden kişiye göre değişir. Klimalı ortamda masa başında çalışan bir memur ile fırında çalışan bir işçinin su ihtiyacı elbette aynı olmayacaktır. Vücudunuz suya ihtiyacı olduğu anda bunu size bildirecektir. Aklınıza geldiği zamanlarda da su içebilirsiniz. Ancak su içeceğim, sağlıklı olacağım diye kendinizi zorlamayın. Her gün yeterli miktarda su içmenin faydaları neler, şimdi onlardan bahsedelim.

İdrarın Rengi Değişir

Vücudunuzdaki su miktarı ile ilgili en önemli göstergelerden biri idrarın rengidir. İdrar ne kadar koyu renkte ve kokulu olursa vücudunuz o kadar dehidrasyona uğramıştır. Solgun renkler iyiye işarettir. Vücudunuzda yeterli miktarda sıvı dolaştığını gösterir. Böbrekler bu durumda yorulmazlar, organlar rahat çalışırlar. Eğer renk koyu tonlara çıkmışsa vücudunuzda su miktarı önemli ölçüde azalmış demektir. Hemen su içmeli ve organların daha rahat çalışmasını sağlamalısınız. Eğer idrarınız çok saydam ise biraz fazla su içiyor olabilirsiniz.

Su İçmek Atıştırmalıklardan Uzak Tutar

Bazı insanlar sürekli bir şeyler yiyip içmek isterler. Yemek yedikten bir zaman sonra sindirim işlemi biter ancak vücudun henüz gıdaya ihtiyacı yoktur. Midenin boş kalması açlık sinyali olarak algılanabilir. Bazen vücudumuz susuzluğu da yanlışlıkla açlık sinyali olarak algılayabiliyor. Böyle durumlarda yeterince su içerek midemizi doldurabiliriz. Bu hem vücudun su ihtiyacını karşılar hem de midede doluluk hissi yaratarak bizi atıştırmalıklardan uzaklaştırır. Vücudunuz çok susuz kaldığında karaciğer gibi organlar su yetersizliğinden dolayı düzgün çalışamaz ve kana glikoz salgılayamazlar. Aslında suya ihtiyacımız varken glikoza ihtiyacımız olduğunu zannederiz. Tatlı bir şeyler canımızın çekmesi vücudumuzun susuz kaldığından dolayı glikojeni parçalamakta zorluk çektiğini gösteriyor olabilir. Bir dahaki sefere canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde bir bardak su için ve iştahınızı düzenlemeye çalışın.

İleri Okuma: Atıştırmalık Yiyeceklere Nasıl Karşı Koyarız?

Enerji Seviyeniz Artar

Su içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Uzmanlar orta dereceli dehidrasyonun vücudu yorabileceğini ve enerji seviyenizi çok aşağı seviyelere çekebileceğini söylüyor. Bunu en iyi kim bilir? Tabii ki sporcular. Uzun bisiklet turlarımda her 10 km’de bir dolu dolu su içerdim. Eğer su içmeyi unutursam baş ve kas ağrılarıyla bedenim bana hemen su içmem gerektiğini hatırlatırdı. Kan dolaşımındaki sıvı miktarı eşik değerin altına düşerse vücut dolaşımı yavaşlatarak bu duruma uyum sağlıyor. Kan dolaşımının yavaşlaması da kaslara giden oksijen miktarını azaltarak yorgunluğa neden oluyor. Sıcak günlerde ve spor yaparken terden kaybettiğiniz su yorgun hissetmenizi sağlıyor. Oturduğunuz yerde bile yorulabiliyorsunuz.

Beyin Gücünüzü Artırın

Su içmenin faydaları sadece vücutla sınırlı değildir. Beynimizin çok önemli bir bölümü sudan oluşur. Araştırmalar orta derecede susuz kalmış kişilerin zihinsel işlevlerinin sekteye uğradığını gösteriyor. Bu kişiler karar vermede ve düşünmede yeterince iyi performans gösteremiyorlar. Eğer biraz bile dehidrasyon yaşasanız kan akışının yavaşlamasından dolayı beyin performansı hemen yavaşlamaya başlıyor. Nöronlar oksijen ve glikoza karşı çok hassas hücrelerdir. Yeterli oksijen ve glikozun nöronlara ulaştırılamaması durumunda bu hücrelerin işlevleri aksamaya başlıyor.

Bağırsak Hareketleri Düzenlenir

Kabızlıktan şikâyet ediyorsanız az su içiyor olabilirsiniz. Vücudunuzdaki su miktarı azaldığında hayati işlevlerin devam etmesi için bir yerden su gelmesi gerekiyor. Bunun için dışkıdaki su miktarını kullanmak vücut için gayet uygun bir seçenektir. Bağırsak hareketlerinizi düzenlemek için yapılacak en güzel iki şey yeteri kadar su içmek ve lifli besinler tüketmektir. Su, bağırsaklarınızdaki besinleri yumuşatır ve kasların daha rahat kasılmasını sağlar. Kabızlığın en önemli nedenlerinden biri yeterince su içmemektir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://www.medicaldaily.com/drinking-enough-water-changes-your-body-these-5-ways-425912


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.