tarafından eklendi tarafından eklendi

Tek bir Fotoğrafla Kolesterol Testi

Tek bir Fotoğrafla Kolesterol Testi

Hindistan’da yapılan araştırmalar sonucunda araştırmacılar kan örneği yerine hastanın elinin görüntüsünü kullanarak yeni bir kolesterol testi geliştirmeyi başardılar. Görüntü bir dijital kamera yardımıyla elde ediliyor ve bu resim kolesterol seviyelerinin önceden bilindiği bir veritabanındaki görüntülerle karşılaştırılıyor.

Çalışmayı yürüten ekip bu yeni vücuda müdahale gerektirmeyen yöntemi şöyle anlatıyor. Çalışmanın temeli her bir hastanın elinin fotoğraflarını ve kan örneklerinden tespit edilen kolestrol seviyelerini kullanarak bir veri tabanı oluşturmak ile başlıyor, çünkü kolesterolün odak noktası kişinin parmaklarındaki kırışıklıklar. Ekip görüntü işleyen bir bilgisayar programı geliştirdi ve bu program yeni hastadan alınan bir görüntüyü veritabanında bulunan binlerce görüntüyle karşılaştırıyor ve eşleşen sonuca göre kolesterol seviyesini tespit ediyor.

Kandaki kolesterolün miktarını ve tipini ölçmek kalp rahatsızlıklarında önemli bir risk faktörü. Vücut tarafından hormon üretiminde ve hücre yapımında kullanılmayan fazla kolesteroller damarların iç duvarlarında birikiyor ve kan akışını bozarak kalp rahatsızlıklarına sebebiyet veriyor.

İyi Kolesterol Kötü Kolesterol

Hastaların daha doğru ve kesin bir sağlık yardımı alması için HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein), LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) ve trigliserit arasındaki farkı tespit eden daha belirleyici testler gerekiyor. Ancak yinede toplam kolesterol miktarı ilk aşamada yararlı bir göstergedir. Damarlarda plak oluşumuna neden olan kötü kolestrol LDL’dir. Kolesterol seviyelerindeki değişimler deri üzerinde yapılan incelemelerle ortaya çıkarılabilir.

HDL neden iyi diye sorarsanız, HDL’nin görevi, vücutta biriktiğinde yağ oluşturan yağ parçalarını yıkımı için karaciğere götürür. LDL tam tersi olarak onları damarlarda biriktirip ileride yaşanabilecek kalp hastalıkları için tetikleyici hale getirir. Siz her doymuş yağı yüksek besin tükettiğinizde, spor yapmadığınızda ve bir de genetiğinizde varsa bu işlemi kolaylaştırmış olursunuz. Doğal zeytinyağı, domates ve kırmızı meyveler gibi antioksidan deposu olan besinler tüketildiğinde, insanlarda HDL miktarı artıyor.

Klinikte Çok Faydalı Bir Yöntem

Kolesterolü belirlemede oldukça ucuz ve pratik olan bu yöntem kalp rahatsızlarındaki risk faktörünün çok daha fazla hastada kan örneği almaya gerek duymadan belirlenmesini sağlıyor. Ekip bu methodu kullanarak ve kolesterol tiplerini sınıflandırarak yakında bu çalışmayı daha genişletilmiş bir şekilde yayınlamayı düşünüyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

Journal of Medical Engineering and Informatics


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.