Tembellikten Kurtulmak İçin 4 İpucu

Tembellikten Kurtulmak İçin 4 İpucu

Hepimizin sadece yatmak istediği, her şeyden elini ayağını çektiği zamanlar olmuştur. Bazı kişiler ise bunu çok sık yaparlar. Tembellikten kurtulmak istiyor ama bir türlü başarılı olamıyorsanız yeni alışkanlıklar edinmenizin zamanı gelmiş demektir. Bilim insanları tembellikten kurtulmak için işe yarar, kanıtlanmış bazı öneriler sunuyor. Bunları yaptığınız takdirde üretkenliğiniz ve çalışkanlığınız mutlaka artacaktır.

Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Yüzlerce yıldır insanlar yapılacaklar listesi hazırlıyor. Bu tür listelerin hayatımızın pek çok alanında etkili olduğu sır değil. Örneğin geçen gün Leonardo Da Vinci’nin yapılacaklar listesini okudum. Milan’ın haritasını çıkar, şu ustayla şu konu hakkında konuş gibi birçok madde vardı. Bir liste hazırlamak ne yapacağınızı unutmamanızı sağlar. Eğer gün içinde 5 şey yapacağım derseniz ve bunu not alırsanız. Beyniniz kendini bu yapılacak işlere göre ayarlar. Tembellikten kurtulmak için yapılacaklar listesi hazırlamak etkili bir çözümdür. Listeyi istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. İsterseniz sadece çok önemli işlerinizi yazın, isterseniz gün içindeki çok sayıda işinizi not alın. Her halükarda bu liste sizin zaman yönetiminizi daha iyi yapmanızı sağlayacaktır.

Arkadaşlarınızla Zaman Geçirin, Onların Eve Çağırın

Çalışmaya bile vakit bulamazken bir de arkadaşlarımla mı zaman öldüreyim diyorsanız yanlış düşünüyorsunuz. Uzmanlar, arkadaşlarınızı eve çağırmanızın sizin iyi alışkanlıklar edinmenize yardımcı olacağını söylüyor. İş yerinden veya okuldan 5 arkadaşınız evinize gelecekse önce biraz temizlik yapar, evi toplarsınız dimi? Yemek de yapacaksanız eğer iyi bir market alışverişi gerekir. Arada sırada bu tür ev temizliği, alışveriş gibi rutin işleri yapmak sizin daha hareketli ve canlı olmanızı sağlar. Pasiflikten kurtuldukça tembellikten kurtulmak da kolaylaşır.

İş ve Okul Hayatınızı Düzenli Olarak Gözden Geçirin

Hayatta işler hep istediğimiz gibi gitmez. Bazen hiç olmadık zamanlarda işler sarpa sarabilir ve bizi zor durumlara düşürebilir. Eğer hayatımızda neler olup bittiğinin farkına varmazsak hedeflerimize ulaşamayabiliriz. Hayatınızın kontrolü sizde mi? Yaşantınıza şöyle bir bakın. İstediğiniz neleri yapıyorsunuz, neleri yapamıyorsunuz? Durumunuzu gözden geçirmek tembellikten kurtulmak için en çok ihtiyacınız olan şeylerden biri. Eğer sorunu saptayamazsanız, çözümü bulamazsınız. Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.

Tembellikten Kurtulmak İçin Dinlenmeyi Unutmayın

Bizler robot değiliz. Tüm gün çalışmaya programlanmadık. Eğer kendinize çok yüksek hedefler koyarsanız, gün sonunda kendinizi hiçbirini yapmamış olarak bulabilirsiniz. Çalışma veriminizi yükseltmek için belirli zaman aralıklarında yürüyüş, esneme hareketleri gibi rahatlatıcı şeyler yapmanızda fayda var. Hayatın tadını çıkarın. İş yerinde verimi artırmanın ilk kuralı eğlenerek çalışmadır. Arada sırada keyif verici faaliyetlerde bulunmak sizin üretkenliğinizi artıracak, işlerinizi tamamlamanızda size yardım edecektir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/how-stop-being-lazy-home-and-work-according-experts-421156


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.