tarafından eklendi tarafından eklendi

Test çözmek için en iyi zaman

test çözmek için en iyi zaman

Öğrencilerin okuldaki en büyük kaygısı test başarısıdır. Ülkemizde de toplu yapılan sınavların neredeyse hepsi test şeklinde yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar test çözmek için en iyi zaman olarak sabah saatlerini veya moladan hemen sonraki zaman dilimini işaret ediyor. Grafikte de gördüğünüz gibi test başarısının en yüksek olduğu saat 8:00. Saat 9’da başarı biraz düşerken, moladan sonraki saat başarı tekrar yükseliyor ve bu döngü kendini hep tekrar ediyor. Öğrencilerin testlerdeki başarılarının günün ilerleyen saatlerinde düşmesinin sebep bilişsel yorgunluk adı verilen durumdur. Diğer bir deyişle sürekli çalışan ve odaklanan beyin gün içinde yoruluyor. Beynin en dinç olduğu zaman sabah saatleridir, dolayısıyla bu saatlerde öğrenciler girdikleri testlerde daha başarılıdır. Öğrencilere tavsiyemiz uzun sınavlarda saat başı 5 dk mola vererek zihinlerini dinlendirsinler ve beyin yorgunluklarını biraz olsun azaltsınlar böylece daha başarılı olabilirler.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: http://hbswk.hbs.edu/item/why-it-s-best-to-take-tests-early-in-the-day

 


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

2 thoughts on “Test çözmek için en iyi zaman

 • 13 Haziran 2017 tarihinde, saat 19:27
  Permalink

  2 saat sürecek olan lys-5 sınavımda bunu kesinlikle uygulayacağım. Tabii 14.30 da başlayacak sınavda çokça ihtiyacım olacaktır. Bir şeyi de dilcilere ters düşürmesinler. Kaderimizde var 🙂

  Yanıtla
  • 13 Haziran 2017 tarihinde, saat 20:05
   Permalink

   Başarılar 🙂 Güç seninle olsun!

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.