Testosteron

Testosteron

Testosteron erkeklerin cinsel sağlığı ve üreme sisteminin gelişmesi için çok gerekli olan bir cinsiyet hormonudur. Erkeklerdeki en önemli hormonlardan biridir. Aslında erkek hormonu olarak bilinmesine rağmen tüm insanlarda salgılanır. Testosteronun kadınlardaki üretilme miktarı erkeklerden daha düşük seviyelerde olur. Bunun yerine kadınlarda östrojen daha fazla salgılanarak dişil özelliklerin ve üreme sisteminin ortaya çıkması sağlanır. Benzer şekilde erkeklerde de östrojen salgılanır ancak bu, kadınlarda üretilenden çok daha düşük miktarlarda olur.

Testosteron androjen adlı erkek hormon grubuna ait olan bir steroid hormondur. Erkeklerde başlıca testislerde olmak üzere böbreküstü bezlerinde de az miktarda üretilir. Testosteronun vücutta ne kadar üretileceğini ve salgılanacağını beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezi belirler. Burada direksiyonu tutan hipotalamustur. Hipofiz bezine gerekli talimatları verir ve o da ne kadar testosteron üretileceğini testislere iletir. Beyin ve diğer organlar arasındaki iletişim sürekli kan dolaşımında gezinen hormonlar aracılığıyla olur.

Testosteronun Görevleri

Testosteronun vücuttaki ilk görevi anne karnında fetüsün cinsel organlarının düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamaktır. Vücudun organları tam anlamıyla geliştikten sonra ergenlikte ikincil cinsiyet özellikleri ortaya çıkar. Birey ergenliğe ulaştığında testosteronun diğer organları düzenlemesiyle sesin kalınlaşması, penis ve testislerinin büyümesi, vücut kıllarının çıkması gibi erkeksi özelliklere sahip olmaya başlar. Erkeklerde ergenlik çağı 11-12 yaşlarında başlar, 18-20 yaşlarında son bulur. Bu zaman diliminde testosteronun vücutta faaliyet göstermesi boyun birden uzamasına ve kasların gelişmesine yol açar.

Geçtiğimiz 10 yılda yapılan araştırmalar testosteronun cinsel isteği ve sperm sayısını arttırmada önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Hep cinsellik ile ilişkilendirilir ama testosteronun diğer metabolik işlevleri düzenlemede kayda değer görevleri vardır. Örneğin, depolanan yağın vücuttaki dağılımı, kırmızı kan hücrelerinin üretimi, kas kütlesinin büyüklüğü ve gücünü düzenlemek testosteronun önemli görevlerinden bazılarıdır. 2008 yılında Frontiers of Hormone Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre testosteron erkeklerde osteoporoz riskini azaltmaktadır. Kadınlarda, erkeklerde üretilen testosteronun 1/10’u veya 1/20’si üretilmektedir.

Testosteron Eksikliğinde Ne Olur?

Vücutta üretilen testosteronun miktarı ömür boyu sabit kalmaz. Ergenlikte artış gösteren testosteron seviyeleri yaşla beraber azalır. Eğer bu, kritik seviyenin altına düşürse bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Testosteronun yetersiz miktarda salgılanması cinsel isteğin ve sperm sayısının azalmasına, meme büyüklüğünün artmasına ve iktidarsızlığa neden olabilir. İlaveten, kemikler ve kaslar da bu durumdan olumsuz etkilenir. Yapılan araştırmalar androjen hormonlarının azlığında depresyon ve dikkat eksikliğinin de ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Doktorlar bu tip vakalarda hastalarına dışarıdan testosteron terapisi almalarını tavsiye ediyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

https://www.livescience.com/38963-testosterone.html


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'a bağlı olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde klinik araştırma koordinatörü olarak çalışıyorum. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.