Vertigo

Vertigo

Vertigo en genel tabiriyle kişinin dünya dönüyormuş gibi hissetmesine yol açan baş dönmeleri yaşamasıdır. Tipik bir baş dönmesinde olduğu gibi kişi sendeleyip yere düşebilir. Vertigonun sebepleri arasında baş dönmesi ile beraber kusma, bulantı, terleme ve yürüme zorlukları yer alır. Özellikle kafa hareket ettirildiğinde rahatsızlığın boyutları daha çok artar.

Vertigoyu en sık tetikleyen rahatsızlıklar iyi benin paroksismal pozisyonel vertigo, Meniere hastalığı ve labirentit rahatsızlığıdır. Daha az görülen nedenleri ise inme, beyin tümörleri, çeşitli beyin hasarları, multipl skleroz ve migrendir. Uzun süre boyunca kişi gözleri kapalı olarak dönme hareketi yaparsa fizyolojik vertigo ortaya çıkabilir. Bu durum semazenler hariç herkeste görülür. Vertigonun diğer sebepleri ise karbon monoksit, alkol gibi toksik maddelere maruz kalmaktır.

Baş dönmesi insanların %20-40’ını etkileyen bir rahatsızlıkken %7.5-10’unda vertigonin belirtileri gözlenir. Her 100 kişiden 5’i yılda bir defa vertigodan dolayı hastaneye gidebilir. Yaşlandıkça daha yaygın olan bu rahatsızlık kadınları erkeklerden 2-3 kat daha fazla etkiler. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde acil servis bölümünün iş yükünün %2-3’ü vertigolu hastalardan oluşur.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

 


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.