tarafından eklendi tarafından eklendi

Vitamin – Mineral İhtiyacınız Gerçekten Karşılanıyor mu?

Vitamin - Mineral İhtiyacınız Gerçekten Karşılanıyor mu?

Besinlerden elde edilebilecek belli vitaminleri bilebiliyoruz, bazı vitamin – mineral takviyelerinde etiket okuduğumuzda bu eklenen ögelerin miktarlarını görebiliyoruz. Ancak aldığınız vitamin – mineral miktarının sizin ihtiyaçlarınızı karşıladığını nasıl bileceğiz?

Aslında bu, sağlıklı beslenmeyi öğrenince dert edilmeyecek bir nokta. Nasıl mı? 4 yapraklı besin yoncamızı düşünecek olursak, tahıl grubu, süt grubu, et- kurubaklagil grubu ve son olarak meyve- sebze grubundan bir tabak hazırladığımızda sadece vitamin – mineral için değil, makro besin öğesi olan karbonhidrat, protein ve yağ için de endişelenmemize gerek kalmıyor. Fakat gene de sağlıklı beslenme önerisini tekrarlayacak birkaç öneri aklınızda bulunsun.

İki Minik İpucu

1- Şekerli içecekleri sınırlayın.

Gazlı içecekler, sporcu içecekleri, enerji içecekleri gibi şekerli veya tatlandırılmış içeceklerin tüketimini azaltın. Bu ürünler 12 tatlı kaşığına varabilen şeker içeriği olması ve yararlı besin ögesi bulunmaması dolayısıyla önerilmiyor. Bunun üstüne, sürekli ve fazla miktarda tüketimi obezite ve obezite ile ilişkili kronik hastalıklara davet çıkarıyor.

2- Rafine- işlenmiş karbonhidratı azaltın.

Kan şekerini yendiği an fırlatan beyaz ekmek, paketli ürünler, birçok kahvaltılık gevrek, patates cipsi gibi ürünler, posa gibi sağlıklı besin ögesi içermezler. Bu ürünleri daha akıllıca tercihler yapmak adına, tam tahıllı, çavdar, kepek türü ekmeklerle, meyve – sebzeler ve kurubaklagillerle değiştirmek posa kaynakları, vitamin – mineral adına bizim için daha yararlı olabilir. Genel bir kural olarak, ürün seçerken de her 10 gram karbonhidrat için en az 1 gram posadan (fiber) gelmesine dikkat edin. En iyi ürünlerde bu rakam 5 grama kadar çıkabiliyor.

İleri Okuma: Diyette Lifli Gıdaların Önemi

Not: Posa miktarı 5 gram ve üzeri olduğunda, etiketteki toplam karbonhidrat miktarından bu sayıyı düşebilirsiniz; paketli ürünlerin etiketlerini her zaman okuyun, neyi ne kadar yediğinizi bilerek, bilinçli bir tüketici olmaya çalışın.

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Kaynak

http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/does-your-diet-deliver


İrem Yakışıklı

Merhaba! Ben İrem Yakışıklı. Diyetisyenim. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olduktan sonra kendi üniversitemde yüksek lisansa başladım; hala devam ediyorum. Anadolu Üniversitesi’nde ‘Yaşlı Bakımı’ bölümü (açık öğretim) okuyorum. Beslenme ve diyet alanı dışında, psikoloji, nörolojik hastalıklar – özellikle Alzheimer ve Parkinson Hastalığı, beyin – bağırsak aksı, sürdürülebilir beslenme gibi ana konular üzerinde yoğunlaşsam da bunlar dışında birçok farklı konuda yazılar okuyorum. Danışanlarıma bakarken, bir yandan da Türkiye’nin ilk ve tek bilimsel diyetisyen dergisi Dytmag’de yazı işleri sorumlusu olarak çalışıyorum. Diyetisyen Nihal Tunçer’in 2015’de diyetisyenlere sunduğu bu hizmete ben de 2018’den beri destek veriyorum. Kitap okumayı seviyorum. İtalyanca öğrenmeye çalışıyorum. Bunlar dışında, edebiyatı, felsefeyi, sanatı ve müziği elimden geldiğince hayatıma dâhil etmeye çalışıyorum; kendi mesleğimle çaprazlamayı seviyorum. Beslenme ile ilgili yazılarımı, instagram’da @nutrydp hesabında, Hollanda’daki bir arkadaşımla beraber paylaşıyorum. - Danışmanlık & her türlü soru veya bilgi için; iremyak@gmail.com - Dytmag hakkında bilgi almak için; diyetisyenmagazindergisi@gmail.com

One thought on “Vitamin – Mineral İhtiyacınız Gerçekten Karşılanıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.