Vitamin – Mineral İhtiyacınız Gerçekten Karşılanıyor mu?

Vitamin - Mineral İhtiyacınız Gerçekten Karşılanıyor mu?

Besinlerden elde edilebilecek belli vitaminleri bilebiliyoruz, bazı vitamin – mineral takviyelerinde etiket okuduğumuzda bu eklenen ögelerin miktarlarını görebiliyoruz. Ancak aldığınız vitamin – mineral miktarının sizin ihtiyaçlarınızı karşıladığını nasıl bileceğiz?

Aslında bu, sağlıklı beslenmeyi öğrenince dert edilmeyecek bir nokta. Nasıl mı? 4 yapraklı besin yoncamızı düşünecek olursak, tahıl grubu, süt grubu, et- kurubaklagil grubu ve son olarak meyve- sebze grubundan bir tabak hazırladığımızda sadece vitamin – mineral için değil, makro besin öğesi olan karbonhidrat, protein ve yağ için de endişelenmemize gerek kalmıyor. Fakat gene de sağlıklı beslenme önerisini tekrarlayacak birkaç öneri aklınızda bulunsun.

İki Minik İpucu

1- Şekerli içecekleri sınırlayın.

Gazlı içecekler, sporcu içecekleri, enerji içecekleri gibi şekerli veya tatlandırılmış içeceklerin tüketimini azaltın. Bu ürünler 12 tatlı kaşığına varabilen şeker içeriği olması ve yararlı besin ögesi bulunmaması dolayısıyla önerilmiyor. Bunun üstüne, sürekli ve fazla miktarda tüketimi obezite ve obezite ile ilişkili kronik hastalıklara davet çıkarıyor.

2- Rafine- işlenmiş karbonhidratı azaltın.

Kan şekerini yendiği an fırlatan beyaz ekmek, paketli ürünler, birçok kahvaltılık gevrek, patates cipsi gibi ürünler, posa gibi sağlıklı besin ögesi içermezler. Bu ürünleri daha akıllıca tercihler yapmak adına, tam tahıllı, çavdar, kepek türü ekmeklerle, meyve – sebzeler ve kurubaklagillerle değiştirmek posa kaynakları, vitamin – mineral adına bizim için daha yararlı olabilir. Genel bir kural olarak, ürün seçerken de her 10 gram karbonhidrat için en az 1 gram posadan (fiber) gelmesine dikkat edin. En iyi ürünlerde bu rakam 5 grama kadar çıkabiliyor.

İleri Okuma: Diyette Lifli Gıdaların Önemi

Not: Posa miktarı 5 gram ve üzeri olduğunda, etiketteki toplam karbonhidrat miktarından bu sayıyı düşebilirsiniz; paketli ürünlerin etiketlerini her zaman okuyun, neyi ne kadar yediğinizi bilerek, bilinçli bir tüketici olmaya çalışın.

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Kaynak

http://www.health.harvard.edu/staying-healthy/does-your-diet-deliver

Vitamin – Mineral İhtiyacınız Gerçekten Karşılanıyor mu?
Yazıyı beğendiyseniz 5 yıldız verebilir misiniz?

Vitamin – Mineral İhtiyacınız Gerçekten Karşılanıyor mu?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.