Bilinçli Yemek Yeme Nedir?

Bilinçli Yemek Yeme

Bilinçli yemek yeme nedir, tam olarak biliyor muyuz?

Bilinçli yemek yeme, kısaca bilerek, dikkatini toparlayarak, yeme eylemini gerçekleştirmektir. Tüm duyularınızla -görme, duyma, dokunma, tatma ve koku ile- yemek yerken oluşturduğunuz farkındalığı kapsar. Peki nasıl buna ulaşabiliriz?

  • Bedeninizi dinleyin ve güvenin. Ne zaman besin istediğini, aç olduğunu söyleyecektir.
  • Ne zaman doyduğumuz ve yemeyi durdurmamız gerektiği konusunda da bedeninize güvenin.
  • Besin hazırlanışının ve tüketiminin getirdiği pozitif fırsatların farkında olun.
  • Bizi tatmin eden ve bedenimizi besleyen gıdaların seçerken tüm duyularınızı kullanın.
  • Yargılamadan ve suçlamadan; kendinize dikkat ederek yemek yiyin.

Bilinçli Yemek Yeme Sadece Zayıflamak İçin Değildir

Bilinçli yemek yeme; bir kilo kaybı yöntemi değildir, zayıflama için kullanılmaz. Sadece yediklerinizin farkında olup, vücudunuza ilgi gösterdiğiniz için daha sağlıklı tercihler yapmanıza yardımcı olabilir ve belki bu sebeple bu hareketin sonucu olarak zayıflayabilirsiniz. Diyet endüstrisi her zaman olduğu bunu kendine göre çevirip, kilo verme yöntemlerinden sayıyor.

Sonucunda, kendimizi suçlamadığımız, kendimize cezalar vermediğimiz için daha dengeli bir diyet-beslenme düzeni- uyguluyoruz. ‘Gerçekten’ yiyeceklerin tatlarını öğrenmiş oluyoruz. Farkına vararak yerken, daha yavaş yemiş oluyoruz böylece vücudumuz daha kolay besinleri sindiriyor ve oluşabilecek mide ağrısını önlüyoruz. Kendi vücudumuzun efendisi oluyoruz.

‘Diyet yapma’teriminin getirdiği kısıtlamalardan- düşünceler, davranışlar- uzaklaşıyoruz. Çünkü beden bizim, bunu anlamıştık, ve onun kontrolü bizde, duygusal yeme gibi bir durum olamaz artık, ne yediğimizi bilerek ve hissederek yiyoruz. Belki bu yol ile, kilo vermeye gerek bile duymuyoruz çünkü hep dikkat ettik, kendimizi – bedenimizi bildik.

Not: Diyet kelimesi, burada kilo kaybetme gibi kullanılmış, halbuki diyet Eski Yunanca’daki  ‘díaita’ sözcüğünden gelir; “beslenme veya yaşam tarzı” anlamına sahiptir. Yani aslında sizin asıl yeme örüntünüz sizin diyetinizdir. Fakat sosyal medya vb alanlarda sözcüğün anlamı farklı kullanılmaktadır.

Peki ne zaman nasıl başlanır bilinçli yemek yemeye? Adım adım. Kendiniz, yukarıdaki adımları uygulayarak başlayabilirsiniz. Bu konuda uzmanlaşmak için veya sadece öğrenmek üniversitelerin (UCLA gibi) sertifika programları oluyor. Her alanda olduğu gibi, bu alanda da uzmanlaşan kişilerden yardım almaya dikkat edin.

Hazırlayan: İrem Yakışıklı

Kaynak: http://whatsforeats.com.au/what-is-mindful-eating

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.