Epilepsi

Epilepsi

Epilepsi nedensiz, gelişigüzel ve sürekli tekrar eden krizlerle karakterize edilen bir nörolojik rahatsızlıktır. Epilepsi krizleri çok kısa süreler veya çok geniş aralıklarla olabilir, zamanını kestirmek oldukça güçtür. Krizlerin bir sonucu olarak kişi fiziksel yaralanmalar yaşayabilir, krizin şiddeti yüzünden kemiklerini bile kırabilir.

Beyin hasarı, felç, tümör, enfeksiyon ve doğum komplikasyonları sonucu görülebiliyor ancak hala çoğu epilepsi vakasının sebebi tam olarak bilinmiyor. Çevresel olduğu kadar genetik etkenler de epilepsinin ortaya çıkışında rol oynuyor. Bazı epilepsi türlerinde serebral kortekste aşırı ve anormal nöron faaliyetinin epileptik krizlere neden olduğu bilinmektedir. Hipokampüsü anlattığımız yazımızda GABAerjik nöronlarla temporal lob epilepsilerinin çok yakından ilişkili olduğunu anlatmıştık.

Epilepsinin kesin bir tedavisi olmamasına rağmen zamansız gelen krizlerin 70%’i ilaç tedavisiyle önlenebilmektedir. İlaca cevap vermeyen kişilerde cerrahi müdahale, nörouyarım teknikleri veya beslenme düzenini değiştirmek gibi alternatif yöntemler uygulanabiliyor.

Dünyada şu ana yaklaşık olarak 22 milyon hasta epilepsiden muzdarip ve bunların 80%’i gelişmekte olan ülkelerde yer alıyor. Yaşlandıkça daha yaygınlaşan bu rahatsızlık 1990’da 112,000 kişinin, 2013’te 116,000 kişinin ölümüne yol açmıştır. Dünya’nın pek çok ülkesinde epilepsili kişilerin araba sürmesine izin verilmiyor ve çok kısıtlı bir şekilde izin veriliyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Bursa’nın bir ilçesi olan Karacabey’de 1992 yılında dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimi Karacabey’de ve bir ara Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamış, üniversite eğitimi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) 100% İngilizce Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitiminin kurbanı olmuştur. Akademik hayatı boyunca İYTE, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü’nde stajlar yapmış olup gelişimsel sinirbilim, nöroloji, biyoinformatik, hesaplamalı kimya, immünoloji, bitki genetiği, mikrobiyoloji alanlarında projeler yürütmüştür. Üniversite hayatı boyunca 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapmış ve son yılında “Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar” adlı kitabını yayınlamıştır. Biyoinformatik ve hesaplamalı kimya laboratuvarlarında MATLAB, C, JAVA, Python, HTML, CSS öğrenmiş, zaman içinde kendini photoshop ve dreamwaver gibi programlarda da eğitmiştir. İleri düzey İngilizce, orta düzey Almanca ve başlangıç düzeyinde Japonca bilmektedir. Yazar ney üflüyor, beyin sporu olarak satranç oynuyor, beden sporu olarak bisiklet sürüyor. 2 sene boyunca İzmir’de Yavuz Akalın’dan ney dersleri almıştır ve İYTE Satranç ve bisiklet kulübünde aktif olarak hizmet vermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.