Yağ Yakma Kapasitesi ve Kurulum Noktası

Yağ Yakma Kapasitesi ve Kurulum Noktası

Yaz ayları yaklaştıkça hem düğünler yaklaşıyor hem de bizim kilo verme çabalarımız hızlanıyor. Diyet yapıyorsunuz, spor yapıyorsunuz, teoride yapmanız gereken her şey yapılıyor ama kilo veremiyorsunuz. Bunun sebebi vücudumuzun kurulum noktası olarak adlandırılan genetik yağ yakma ve tutma sistemidir. Vücutlarımız belli miktarda yağı muhafaza etmek için anne ve babamızdan bir kurulum noktası miras alır.

Kurulum noktası, vücudumuzun hayatımız boyunca sabit tutmaya çalıştığı belli bir vücut yağı (yağ dokusu, adipoz doku) miktarını tanımlar.

Diyet Metabolizma Hızını Düşürebilir

Örneğin, vücudu daha yüksek bir kurulum noktasına sahip bir kişi daha yüksek oranda yağ deposu tutmaya çalışacaktır ve sonuçta daha şişman bir vücuda sahip olacaktır. Buna karşılık kurulum noktası daha düşük olan bir kişi daha düşük sayıda yağ deposu tutacaktır. Sonuç olarak daha zayıf bir vücuda sahip olacaktır. Eğer yağ depolarınızın seviyesini düşürmek için rejim yaparsanız vücut otomatik olarak metabolizma oranınızı düşürecek. Siz de böylece daha az yakıt harcayarak yağ depolarını koruyacak ve yeniden oluşturacaksınız. Yağ yakma kapasitenizi artırmalısınız. Rejim yapan kişilerin ilk birkaç hafta içerisinde daha çok kilo vermesi, daha sonra ise verilen kilo oranının azalması bu yüzdendir; vücut, metabolik oranını düşürmüştür. Araştırmacılar, vücut yağ depolarını koruduğu için uzun süreli rejimlerin ek olarak egzersiz ile desteklenmediği sürece aşırı kilolu insanların tedavi edilmesinde başarılı olmayacağı sonucuna varıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: Psikolojiye Giriş – Rod Plotnik

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Bursa’nın bir ilçesi olan Karacabey’de 1992 yılında dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimi Karacabey’de ve bir ara Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamış, üniversite eğitimi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) 100% İngilizce Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitiminin kurbanı olmuştur. Akademik hayatı boyunca İYTE, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü’nde stajlar yapmış olup gelişimsel sinirbilim, nöroloji, biyoinformatik, hesaplamalı kimya, immünoloji, bitki genetiği, mikrobiyoloji alanlarında projeler yürütmüştür. Üniversite hayatı boyunca 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapmış ve son yılında “Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar” adlı kitabını yayınlamıştır. Biyoinformatik ve hesaplamalı kimya laboratuvarlarında MATLAB, C, JAVA, Python, HTML, CSS öğrenmiş, zaman içinde kendini photoshop ve dreamwaver gibi programlarda da eğitmiştir. İleri düzey İngilizce, orta düzey Almanca ve başlangıç düzeyinde Japonca bilmektedir. Yazar ney üflüyor, beyin sporu olarak satranç oynuyor, beden sporu olarak bisiklet sürüyor. 2 sene boyunca İzmir’de Yavuz Akalın’dan ney dersleri almıştır ve İYTE Satranç ve bisiklet kulübünde aktif olarak hizmet vermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.