Oksitosin Kalori Alımını Azaltıyor

Oksitosin Kalori Alımını Azaltıyor

Yapılan araştırmalar burundan alınan yapay oksitosin hormonunun tek bir kullanımı bile sağlıklı erkeklerde kalori alımını özellikle yağlı gıdaların tüketimini azaltıyor. Burundan verilen oksitosin ile ilgili çok sayıda araştırma mevcut ve genellikle oksitosinin ilişkilerdeki rolü ve toplumsal yönü üzerinde çalışılıyor. Oksitosinin yemek yeme davranışlarını düzenlemesi ve bu tür olumlu sonuçlar alınması oldukça sevindirici bir durum.

Elde edilen sonuçlar oksitosin burun spreyinin normal ya da aşırı kilolu olup olmadığından bağımsız olarak erkeklerin kullanımdan bir sonraki kahvaltıda tükettiği kalori sayısını düşürdü. Yani burundan alınan oksitosinin etkisi hemen ertesi gün gözlenebiliyor. Ayrıca, araştırmacılar oksitosinin kan şekerini düşürücü etki yapan insülin hormonunun hücresel duyarlılığı gibi metabolik değerleri geliştirdiğini de buldu.

Oksitosin Obezite ve Metabolik Rahatsızlıklar İçin Umut Olabilir

Harvard Tıp Fakültesi’nden Elizabeth Lawson’a göre bu araştırma sonuçları gerçekten çok heyecan verici görünüyor. Ancak her zaman olduğu gibi daha fazla çalışma gerekli. Yine de tüm bu deneysel çalışmalara bakarak obezite ve beraberinde gelen metabolik sorunlar için oksitosinin umut verici bir tedavi olabileceğini söylüyor.

Araştırma ekibi çalışmayı 25 sağlıklı erkek katılımcı üzerinde gerçekleştirdi. Erkeklerden 13’ü sağlıklı, diğer 12’si de kilolu ya da obezdi. Rastgele ayrılan katılımcılardan aç karnına tek doz (24 Uluslararası Birim) oksitosin burun spreyi ya da bir plasebo sprey verildi. Katılımcılar kendilerine hangi türde ilacın verildiğinden habersizdi.

Gerçek mi Plasebo mu?

Bir saat sonra, katılımcılar bir menüden kahvaltı seçti. Her tabak iki porsiyondu. Yemekten sonra, araştırmacılar her deneğin ne kadar kalori yediğini ölçtü. Başka bir zaman deney katılımcılar üzerinde yinelendi ama bu kez, her bir katılımcıya önceki oturumda uygulananın tam tersi ilaçlar verildi. Araştırmacılara göre, katılımcıların her deneyden önceki üç günde, besin tüketimine ilişkin geri dönüşleri arasında bir fark yoktu.

Çalışmaden elde edilen veriler, plasebo ile karşılaştırıldığında oksitosin burun spreyi aldıktan sonraki yemekte katılımcıların ortalama 122 kaloriyi ve 9 gram yağı daha az yediklerini gösterdi. Araştırma ekibi ciddi bir yan etki olmadığını söylüyorlardı ayrıca plasebo ile oksitosin arasında bir yan etki farkı da yoktu.

Oksitosin İştahı Azaltıyor

Araştırmacılar oksitosinin iştah ya da kandaki iştah düzenleyen hormonların üzerinde test edilmiş bir etkisinin olmadığını da keşfetti. Ekip bu nedenle oksitosinin kalori alımını nasıl etkilediğinin henüz belirsiz olduğunu söylüyor. Klinik öncesi çalışmalarda, beyinde, iştah azaltma yöntemlerine oksitosin de dahil edildi. Araştırmacıların söylediklerine göre oksitosinin cinsiyete özgü etkileri bulunuyor ve bu nedenle her iki cinste daha uzun süreli tedaviler için kadınlar üzerinde de çalışmalara gereksinim var.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak: http://bit.ly/250BGQ9

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Bursa’nın bir ilçesi olan Karacabey’de 1992 yılında dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimi Karacabey’de ve bir ara Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamış, üniversite eğitimi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) 100% İngilizce Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitiminin kurbanı olmuştur. Akademik hayatı boyunca İYTE, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü’nde stajlar yapmış olup gelişimsel sinirbilim, nöroloji, biyoinformatik, hesaplamalı kimya, immünoloji, bitki genetiği, mikrobiyoloji alanlarında projeler yürütmüştür. Üniversite hayatı boyunca 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapmış ve son yılında “Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar” adlı kitabını yayınlamıştır. Biyoinformatik ve hesaplamalı kimya laboratuvarlarında MATLAB, C, JAVA, Python, HTML, CSS öğrenmiş, zaman içinde kendini photoshop ve dreamwaver gibi programlarda da eğitmiştir. İleri düzey İngilizce, orta düzey Almanca ve başlangıç düzeyinde Japonca bilmektedir. Yazar ney üflüyor, beyin sporu olarak satranç oynuyor, beden sporu olarak bisiklet sürüyor. 2 sene boyunca İzmir’de Yavuz Akalın’dan ney dersleri almıştır ve İYTE Satranç ve bisiklet kulübünde aktif olarak hizmet vermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.