Tek bir Fotoğrafla Kolesterol Testi

Tek bir Fotoğrafla Kolesterol Testi

Hindistan’da yapılan araştırmalar sonucunda araştırmacılar kan örneği yerine hastanın elinin görüntüsünü kullanarak yeni bir kolesterol testi geliştirmeyi başardılar. Görüntü bir dijital kamera yardımıyla elde ediliyor ve bu resim kolesterol seviyelerinin önceden bilindiği bir veritabanındaki görüntülerle karşılaştırılıyor.

Çalışmayı yürüten ekip bu yeni vücuda müdahale gerektirmeyen yöntemi şöyle anlatıyor. Çalışmanın temeli her bir hastanın elinin fotoğraflarını ve kan örneklerinden tespit edilen kolestrol seviyelerini kullanarak bir veri tabanı oluşturmak ile başlıyor, çünkü kolesterolün odak noktası kişinin parmaklarındaki kırışıklıklar. Ekip görüntü işleyen bir bilgisayar programı geliştirdi ve bu program yeni hastadan alınan bir görüntüyü veritabanında bulunan binlerce görüntüyle karşılaştırıyor ve eşleşen sonuca göre kolesterol seviyesini tespit ediyor.

Kandaki kolesterolün miktarını ve tipini ölçmek kalp rahatsızlıklarında önemli bir risk faktörü. Vücut tarafından hormon üretiminde ve hücre yapımında kullanılmayan fazla kolesteroller damarların iç duvarlarında birikiyor ve kan akışını bozarak kalp rahatsızlıklarına sebebiyet veriyor.

İyi Kolesterol Kötü Kolesterol

Hastaların daha doğru ve kesin bir sağlık yardımı alması için HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein), LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) ve trigliserit arasındaki farkı tespit eden daha belirleyici testler gerekiyor. Ancak yinede toplam kolesterol miktarı ilk aşamada yararlı bir göstergedir. Damarlarda plak oluşumuna neden olan kötü kolestrol LDL’dir. Kolesterol seviyelerindeki değişimler deri üzerinde yapılan incelemelerle ortaya çıkarılabilir.

HDL neden iyi diye sorarsanız, HDL’nin görevi, vücutta biriktiğinde yağ oluşturan yağ parçalarını yıkımı için karaciğere götürür. LDL tam tersi olarak onları damarlarda biriktirip ileride yaşanabilecek kalp hastalıkları için tetikleyici hale getirir. Siz her doymuş yağı yüksek besin tükettiğinizde, spor yapmadığınızda ve bir de genetiğinizde varsa bu işlemi kolaylaştırmış olursunuz. Doğal zeytinyağı, domates ve kırmızı meyveler gibi antioksidan deposu olan besinler tüketildiğinde, insanlarda HDL miktarı artıyor.

Klinikte Çok Faydalı Bir Yöntem

Kolesterolü belirlemede oldukça ucuz ve pratik olan bu yöntem kalp rahatsızlarındaki risk faktörünün çok daha fazla hastada kan örneği almaya gerek duymadan belirlenmesini sağlıyor. Ekip bu methodu kullanarak ve kolesterol tiplerini sınıflandırarak yakında bu çalışmayı daha genişletilmiş bir şekilde yayınlamayı düşünüyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

Journal of Medical Engineering and Informatics

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Bursa’nın bir ilçesi olan Karacabey’de 1992 yılında dünyaya geldi. İlköğretim ve lise öğrenimi Karacabey’de ve bir ara Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamış, üniversite eğitimi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) 100% İngilizce Moleküler Biyoloji ve Genetik eğitiminin kurbanı olmuştur. Akademik hayatı boyunca İYTE, Ege Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü’nde stajlar yapmış olup gelişimsel sinirbilim, nöroloji, biyoinformatik, hesaplamalı kimya, immünoloji, bitki genetiği, mikrobiyoloji alanlarında projeler yürütmüştür. Üniversite hayatı boyunca 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapmış ve son yılında “Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar” adlı kitabını yayınlamıştır. Biyoinformatik ve hesaplamalı kimya laboratuvarlarında MATLAB, C, JAVA, Python, HTML, CSS öğrenmiş, zaman içinde kendini photoshop ve dreamwaver gibi programlarda da eğitmiştir. İleri düzey İngilizce, orta düzey Almanca ve başlangıç düzeyinde Japonca bilmektedir. Yazar ney üflüyor, beyin sporu olarak satranç oynuyor, beden sporu olarak bisiklet sürüyor. 2 sene boyunca İzmir’de Yavuz Akalın’dan ney dersleri almıştır ve İYTE Satranç ve bisiklet kulübünde aktif olarak hizmet vermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.