tarafından eklendi tarafından eklendi

Yarı alan ihmali

yarı alan ihmali

Yarı alan ihmali (hemispatial neglect) beynin bir yarım küresinin hasar gördükten sonra hastanın etrafındaki alanın yalnızca bir tarafına ilgi gösterdiği nöropsikolojik durumdur. Kişi vücudunun veya çevresinin bir tarafını görmezlikten gelir ve bu taraftan hiçbir uyaranı algılamaz. Duyu organları işlevlerini tam anlamıyla yerine getirir ancak beynin duyusal bilgiyi işleme merkezi sinyalleri işlemez.

Yarı alan ihmali sıklıkla beynin sağ yarım küresine olan kafa travmaları veya felçler yüzünden ortaya çıkar. Beynin sağ yarım küresi lezyona uğramış hastalar sol tarafı ihmal eder ve görmezlikten gelir. Vakaların çoğu sağ yarım küre ile ilişkilidir ancak nadir de olsa sol yarım küresi hasarlı olup yarı alan ihmali görülen hastalar da mevcuttur. Beynin sol yarım küresi hasar görse dahi vücudun sağ tarafı hem sol hem de sağ yarım küre tarafından idare edildiğinden sol yarım kürenin yapamadığını sağ yarım küre tamamlayabilir. Ancak aynı durum sağ yarım küre hasar gördüğünde geçerli değildir.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

 


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.