tarafından eklendi tarafından eklendi

Yürüme Hızınız Kişiliğinizi Yansıtıyor Olabilir

Yürüme Hızınız Kişiliğinizi Yansıtıyor Olabilir

Herkesin konuşma, yürüme hızı farklıdır. Karşıdan gelen birini gördüğümüzde onu önce görünümü ve beden dili ile yargılarız. Ağır adımlarla yaklaşan birisi ile hızlı, koşar adımlarla gelen bir kişinin yaratacağı izlenim şüphesiz farklı olacaktır. Araştırmacılar Social Psychological and Personality Science dergisinde yayınladıkları çalışmada yürüme hızınız ve beden dilinizin ruh halinizi ve kişiliğinizi yansıtabileceğini gösteriyorlar.

Fransa’da Monpellier Üniversitesi ve Amerika’da Florida State Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları dışa dönük insanların içe dönük kişilerden daha hızlı yürüdüğünü buldu. İnsanlar hızlı yürüdükçe dışa dönüklük, fikirlerini açıkça ifade etme gibi özellikleri artarken nevrotiklikleri azalıyordu. Yürüme hızı ile sorumluluk duygusu yakından ilişkiliydi ama uyumluluğun yürüme ile bir ilgisi bulunamadı. Çok dışa dönük insanlar içe dönük kişilere göre saniyede 0.06 metre daha hızlı yürüyordu. Yürüme hızının gerçekten de nasıl bir insan olduğunuzu gösterebilir.

Yürüme Hızınız Ne Anlatıyor?

Araştırmanın yazarlarına göre bu çalışma, yetişkin bireylerin yürüme hızı ile kişilikleri arasında doğrudan bir bağ olduğunu gösteren kanıtlar sunuyor. Adımlarınızı atma şekliniz ile davranışlarınız arasında bile bir bağlantı var. Kendilerini sıkmadan rahat ama hızlı bir şekilde yürüyenler daha açık fikirli ve maceraperest oluyor. Kasvetli bir yürüme hızınız varsa bu sefer bilim insanları sizi daha nevrotik bir kategoriye sokuyor. Yürüme hızınız karakterinizle ilgili birçok bilgi veriyor ama bunu kişilik testlerinde uygulayamıyoruz.

Bilim insanları bu araştırma için yaşları 25 ila 100 arasında değişen 15.000 yetişkinin kişilik özellikleriyle yürüme şekillerini ve hızlarını incelediler. Her katılımcının kişilik özellikleri beş büyük kişilik özelliklerini temel alan bir anket vasıtasıyla ölçüldü. Bu beş büyük kişilik türü dışa dönüklük, nevrotizm (duygusal tutarsızlık), deneyime açıklık, uyumluluk ve özdisiplindir. Çalışmaya katılan herkesin normal yürüyüşleri incelendi ve bu kişilik tiplerinden biriyle bağdaştırıldı.

İleri Okuma: DSM – 5’teki Kişilik Bozuklukları

Kişilik ile Davranışlar Arasındaki İlişki

Kişilik tipleriyle ilgili yapılan önceki çalışmalarda nevrotik ve deneyimlere kapalı kişilerin günlük hayatta daha hareketsiz bir yaşam süreceğini gösteriyordu. Yeni çalışma da öncekilerle tutarlı sonuçlar verdi. Gerçekten içe dönük, nevrotik insanlar daha yavaş yürürken, dışa dönük ve hareketli insanlar daha hareketli bir yaşam tarzı benimsiyordu. Şimdi kişilik ile davranışlar arasında nasıl bir ilişki olduğunu öğrenmemiz gerekiyor.

İnsanların ne kadar hızlı yürüdüğü ve ne kadar hareketli olduğuyla kişiliği arasında bir bağ olduğunu artık biliyoruz. Ancak hâlâ yanıtlanması gereken sorular var. Kişilik hangi nörolojik veya biyolojik yolları kullanarak hareket tarzımızı etkiliyor? Kişiliğimiz doğduğumuz çevreye göre şekilleniyor. O zaman anne babamızın bundaki rolü nedir? Bunlar ve benzeri sorular yanıtlandıkça kişilik ve yürüme hızınız arasındaki ilişki de daha iyi anlaşılacaktır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://www.medicaldaily.com/gait-analysis-can-reveal-personality-traits-walking-speed-you-get-older-421945


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.