tarafından eklendi tarafından eklendi

Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

Zamanın Kısa Tarihi

Kemerlerinizi bağlayın ve atom altı parçacıklardan evrene uzanan bu yolculukta siz de yerinizi alın. Stephen Hawking evrenbilimi anlatmada inanılmaz yetenekli biri. Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabında evreni, yaşamı ve maddeyi anlatıyor. Zamanın Kısa Tarihi İngiltere’de haftalarca çok satanlar listesinin tepesinde yer aldı. Okuyan herkes onu bir başkasına tavsiye etti. 40 dile çevrilen kitabın ilk baskısı 1988 yılında oldu ve o günden bu yana 9 milyondan fazla satıldı. 80’li yıllarda Prof. Hawking’in öngördüğü birçok şey ilerleyen yıllarda gerçekleşti ve kitap kendi kendini kanıtlar duruma geldi. Kitap neyi nasıl anlatıyor da bu kadar ilgi çekti? Şimdi içeriğe bir göz atalım.

Zamanın Kısa Tarihi

Kitap kısa bir hikaye ve sonrasında bilimin tarihsel süreci ile başlıyor. Bir gün bir bilim insanı halka açık bir konferans verirken dünyanın güneş etrafında döndüğünden bahseder ve bir kadın buna itiraz eder: “Hayır, dünya dev bir kaplumbağanın sırtındaki bir düzlükten ibarettir.” Hawking bizi düşündürerek kitaba başlıyor. Evren konusunda bildiklerimiz o kadar sınırlı ki, neyi nasıl bilebiliriz? Neye dayanarak doğruları bildiğimizi düşünüyoruz? Bu sorgulamadan sonra bilim tarihinde bir yolculuğa çıkıyoruz. Milattan önce yaşamış bilim insanları evren ile ilgili neler düşünüyordu? Antik Yunan ve Çin’den başlayıp günümüze uzanan bir bilgi birikimi.

İlk bölümde bilimsel metodoloji anlatılırken ikinci bölümde artık uzay zaman kavramları geçmeye başlıyor. Işık hızı nasıl hesaplandı? Isaac Newton, Kepler, Galileo gibi bilim insanlarının buluşları günümüz fiziğinin temellerini attı. İlerleyen yüzyıllarda Maxwell ve Einstein‘ın çalışmaları ile modern fizik tam anlamıyla başlamış oldu. Zamanın Kısa Tarihi görelilik konusunu çok ayrıntılı bir şekilde inceliyor.

Kara Delikler

3. bölümde Edwin Hubble’ın müthiş keşfi olan evrenin genişlemesi anlatılıyor. Daha 1927’lerde o dönemin kısıtlı imkanlarıyla yıldızlar gözlenerek evrenin genişlediği keşfediliyor. Hubble teleskobuyla yıldızları inceleyerek Doppler etkisi ile onların birbirlerinden uzaklaştığını farkediyor. Her 1 milyar yılda evren yaklaşık %5-10 genişliyor. Hawking’in sade anlatım tarzıyla okumaktan çok zevk alacaksınız.

4. bölümde Heisenberger’in belirsizlik ilkesiyle işler karışmaya başlıyor. Konular ağırlaştıkça okuma hızımız da yavaşlıyor. Parçacık konum ve hızları, çift yarık deneyi gibi konular ayrıntılı olarak ele alınıyor. İlerleyen bölümlerde Hawking temel parçacıklar, doğadaki kuvvetler, dışarlama ilkesi, kara delikler, zaman ve solucan deliklerini anlatıyor. Kitabı okumak benim için çok keyifliydi. NTV Yayınları çeviri işini çok iyi yapmış, yazım hatası da yoktu. Lise seviyesinden başlayarak her kesimden insanın okuyabileceği keyifli bir kitap.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Yazar: Neil Shubin
Çeviri Editörü: Aysun Yavuz
Sayfa Sayısı: 260
Yayınevi: NTV Yayınları
Baskı Yılı: 2010

Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.