Zararlı Yağlar Yararlı Yağa Çevriliyor

Zararlı Yağlar Yararlı Yağa Çevriliyor

Birçoğumuz fazla kilolarımızdan şikayet ederiz ve bunun sebebi çoğunlukla fazla yağlarımızdır. İnsan vücudunda 3 çeşit yağ bulunur: beyaz, kahverengi yağ ve iç organ yağı. Bu yağların hepsinin farklı görevleri vardır. Ancak bizim eritmek istediğimiz yağ kütlesi beyaz yağlardır.

Bilim insanlarının bulduğu yeni bir ilaç ile istenmeyen beyaz zararlı yağlar zararsız kahverengi yağa dönüştürebiliyor. Kahverengi yağlar zayıf ve dinç insanlarda obez insanlardakinden daha fazla bulunur. Bu yağ kütlesi uyarıldığında kolayca yakılabilir ve hatta zararlı yağlar bile yakabilir. GC-1 adlı yeni ilaç fareler üzerinde denendi farelerin metabolizmasını canlandırdığını ve kilo kaybetmelerine yardımcı olarak kilo kaybını hızlandırdığı gözlendi.

İleri Okuma: Kahverengi Yağ Hücresi Nedir?

Yapılan deneysel çalışmalar GC-1 adlı ilacın metabolizma hızını çarpıcı biçimde arttırdığını kanıtlıyor. Bunun yanında obezite ve metabolizma hastalıklarıyla ilişkilendirilen zararlı yağ kütlesini kalori yakan kahverengi yağa dönüştürdüğünü de gösteriyor. Beyaz yağlar aslında vücut sıcaklığımızı düzenlemede rol oynarlar ama çok fazla birikirse filmin kötü kahramanı olabilirler. Yapılan araştırmalar da bunu destekliyor. Beyaz yağdan ziyade kahverengi yağ depolayan kişilerde obezite ve diyabet riskinin daha düşük olduğu görülüyor.

İleri Okuma: DNA’nızdaki Diyabet

GC-1 Adlı İlaç Başka Ne Yapıyor?

GC-1 tiroid hormonlarını uyarıyor. Bu çok önemli çünkü tiroid hormonları vücutta metabolizmayı ve enerjinin kullanım hızını düzenlemede çok önemli rol oynayan bir hormon. Yani siz ne kadar yerseniz yiyin, bunun depolanacağına veya yakılacağına tiroid hormonları ve benzeri hormonal sistemler karar veriyor. Hormon sisteminize bağlı olarak çok yiyip zayıf kalabilir veya az yiyip kilo alabilirsiniz. GC-1, yapılan deneylerde beslenmeye bağlı ya da genetik etkenlerden dolayı obez yüzlerce farede test edildi. Farelere, yaklaşık iki hafta boyunca her gün ilaç verildikten sonra, genetik olarak obez olan fareler kilo ve yüzde 50’den fazla yağ kitlesi kaybetti.

İleri Okuma: Obezitenin Son 40 Yıllık Grafiği

Diyabete Karşı Koruyabilir

İlaç verilen farelerin çok daha iyi insülin duyarlılığı göstermesi, bazı durumlarda 6 kat gelişme gelişme göstermesi GC-1’in diyabete karşı koruduğunu da ortaya çıkarıyor. Elde edilen bulgular GC-1 adlı ilacın obezite ve metabolik hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği konusunda umut vadediyor.

Vücudunuza aldığınız yağın türü, ileride çok ciddi hastalıklara yakalanmanızı sağlayabilirken; tam tersi etkiye sahip olup koruyucu etki de gösterebiliyor. Birçok çalışmada da belirtildiği gibi, asıl önemli olan şey yağın türüdür. Bazı yağlar zararlıdır bazıları yararlıdır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://bit.ly/188Ry9I


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an PRA Health Sciences şirketinde Johnson & Johnson'a bağlı olarak kilnik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Zararlı Yağlar Yararlı Yağa Çevriliyor” için 2 yorum

 • 13 Nisan 2017 tarihinde, saat 12:44
  Permalink

  Ne kadar bi sureden bahsediyoruz

  Yanıtla
  • 13 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:11
   Permalink

   Farelerde 2 haftada etkisini gösterdi ancak insan deneyleri henüz başlamadığı için tam bilemiyoruz. Metabolizmanın karmaşık yapısına bakarsak yine de 1 aydan az olmaz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.