tarafından eklendi tarafından eklendi

Çocuklar ve Yetişkinler için Zeki Olmanın Yolları

Çocuklar ve Yetişkinler için Zeki Olmanın Yolları

Dünyada çok sayıda bilim insanı çocuklarda ve yetişkinlerde bilişsel işlevlerin nasıl geliştirilebileceği üzerinde çalışıyor. Zeka ikiye ayrılır: akışkan zeka ve kristalleşmiş zeka. Akışkan zeka problem çözme gibi beynin dış uyarana bağlı olmadan çıkarım yapma yeteneğidir. Kristalleşmiş zeka ise bilgi ve tecrübeye dayanarak beynin işleri halletme yeteneğidir. Akışkan zeka doğuştan ortaya çıkar ve zaman geçtikçe azalır. Oysa kristalleşmiş zeka bilgi ve tecrübeye bağlı olduğundan zaman içinde gelişir.

İşte size daha zeki olmanın yolları

Müzik Dersleri

Konu ile ilgili sitemizde birçok makale var, sadece müzik diye aratmanız yeterli. Müzik derslerinin çocukları daha zeki yaptığı çok açık bir gerçektir. Müzik aleti çalanlar ve çalmayanların kıyaslandığı bir araştırmada müzik aleti çalanların IQ seviyeleri daha fazla çıktı. Müzik eğitimi sadece çocuklara değil yaşlılara da faydası vardır.

Spor

Her ne kadar bisiklet kullanımı yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlasa da hala Türk milletinin spor yapma oranı çok az. Araştırmalar egzersizden sonra insanların yeni kelimeleri 20% daha hızlı öğrenebildiğini gösteriyor. 3 ay düzenli bir spor beyne giden kan miktarını arttırarak hem daha zeki olmayı sağlıyor hem de öğrenme ve hafızayı 30% geliştirir.

Çocuklarınıza Okumayın Onlarla Beraber Okuyun

Okumayı öğrenen bir çocuğunuz varsa siz okurken onun sadece şekillere bakmasına izin vermeyin. Sözcükleri takip etmesini ve tüm cümlelere odaklanmasını isteyin, bu onların okuma yeteneklerini geliştirecek.

Uyku Eksikliği Çocukları Aptallaştırıyor

Bir saatlik bir uyku eksikliği bile 6. Sınıf öğrencisinin performansını 4. Sınıf seviyesine düşürüyor. Gelişme çağında bir saat uyku gelişim açısından çok önemli ve yapılmadığı takdirde sizi 2 yıl önceki bilişsel seviyenize geri götürüyor.

Özdisiplin Olmadan IQ’nun Pek Bir Önemi Yok

Herkes dahi olmak ister ve hayatta başarılı olma peşinde koşar. Dahi olmak hayatta başarı için yeter mi? Birçok çalışma özdisiplinin zekayı yendiği, hayatta başarı konusunda daha önemli olduğunu gösteriyor. Düzinelerce araştırmanın kanıtladığı ortak bir sonuç var: irade başarıya giden yolda en önemli adım. İradesi daha güçlü çocuklar lisede daha yüksek notlar alıyor. Bu kişilerin daha az boş vakitleri oluyor ve televizyona çok daha az zaman ayırıyorlar. İrade, sabır ve azim hayatta başarılı olmak için zekadan önce gelen en büyük 3 etkendir.

Öğrenme Devam Eden Bir Süreçtir

Hiçbir çocuk doğuştan Einstein olarak doğmaz. En büyük dahiler de dahil her başarılı kişi başarısını azimle çalışmasına borçludur. Lumosity gibi beyin geliştirici olduğunu iddia eden oyunlar da işe yaramaz. Beyni geliştirmenin en iyi yolu öğrenmektir. Satranç öğrenin, müzik aleti çalmayı öğrenin, kitap okuyun, izlemeyin. Bir konuyu iyice öğrenmek istiyorsanız 3’te 2 kuralını uygulayın. Zamanınızın 3’te 1’ini onu öğrenmeye, 3’te 2’sini de kendinizi o konuda test ederek geçirin. Pasif öğrenme yerini aktif öğrenmeye bırakarak bilginin kalıcılığını arttıracaktır.

Doğru Zamanda Doğru Şeyler Yenmeli ve İçilmeli

Kahvaltının ne kadar önemli olduğu ile ilgili sayısız araştırma yapılmıştır. Karbonhidrat içeriği yüksek, lifli ve yavaş sindirlen yiyecekler başarı için en ideal yiyeceklerdir. 16 lise öğrencisinin dikkat ve düşünme hızlarının ölçüldüğü bir deneyde haftanın 5 günü düşük karbonhidratlı, bol yağlı yiyecek tüketenlerin başarılarının düştüğü gözlendi. Çocuklara genelde kahve içirmezler ama aslında kahve beyin performansını artırıcı bir etkendir. Kahvenin yarılanma ömrünün süresinden dolayı 6 saatte vücuda giren kahve tamamen parçalanır. Akşam 8’den önce içilen bir sütlü kahvenin öğrencilerin çalışma performansını gece boyunca arttıracaktır.

Mutlu çocuklar başarılı çocuklardır

Daha mutlu çocukların gelecekte daha başarılı bir yetişkin olma ihtimali her zaman daha fazladır. Mutluluk ve stres unsurunun olmaması başarıyı tetikleyen harika bir etkendir. Genellikle mutlu insanlar hem aşkta hem de işte mutsuz insanlardan daha başarılıdır. Onların perfromansları daha yüksektir, daha prestijli bir işleri vardır ve gelirleri de muhtemelen daha yüksek olur. Zeki olmanın yolları size ilgi çekici geliyorsa etrafınızdaki insanlara mutluluk dağıtarak işe başlayabilirsiniz. Mutlu insanlar etraflarına da mutluluk saçtıklarından daha huzurlu bir evliliğe sahip olurlar. Mutlu bir çocuk yetiştirmenin ilk şartı mutlu bir ebeveyn olmaktan geçiyor.

Çocukların Arkadaşları Çok Önemlidir

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim sözü çok doğrudur. Çocukların karakterlerinin şekillenmesinde anne ve babalarından aldıkları genetik malzeme önemlidir ama yaşadıkları çevre ve arkadaşları daha önemlidir. Psikolojide genellikle yaşıtları arasında baskı gören çocuklar konu edinilir ama eğer bir çocuğun arkadaşları iyiyse kendisi de onlardan olumlu şekilde etkilenecek bu durum onun başarısını arttıracak hem de daha zeki olmasını sağlayacaktır. Bu durumda aile ne yapmalı? Çocuğun arkadaşlarını kendileri seçemezler ya! Belki çocuğa git Ahmet ile, Merve ile arkadaş ol diyemezler ama çocuklarını belirli bir arkadaş grubunun içine sokabilirler. Örneğin onu bir satranç kursuna veya müzik eğitimine gönderebilirler. Zeki olmanın yolları çocuğun arkadaş çevresinden geçer.

Onlara İnanın

Çocuklarınıza inanmak ve güvenmek tahmin ettiğinizden çok daha önemli bir konu ve onların zekalarını arttırıyor. Yapılan bir araştırmada öğretmenlere bazı çocukların daha zeki olduğunu söylediklerinde o çocukların o eğitim-öğretim dönemi boyunca daha yüksek bir performans gösterdikleri bulunmuş. Başka bir araştırmada bir sınıfta rasgele seçilen çocuklar hakkında öğretmenlerine dahi oldukları söylendi ve dönem sonunda bu çocukların 30%’unun IQ’su 22 puan arttı, hepsinde de en 10 puanlık artış oldu.

Son not: Zeka her şey demek değildir. Zeki olmanın yolları ahlak ve empati olmadığı sürece insanları canavarlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. P. J. O’Rourke’nin dediği gibi “Zeki insanlar bar kavgaları başlatmaz ama aptallar da hidrojen bombaları yapmaz”.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Kaynak

http://time.com/12086/how-to-make-your-kids-smarter-10-steps-backed-by-science/


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.