Zihinsel Olarak Güçlü İnsanların Bıraktıkları 10 Şey

Zihinsel Olarak Güçlü İnsanların Bıraktıkları 10 Şey

Hayatınızın amacı; mutlu olmak, huzurlu olmak, sağlıklı olmak, başarılı olmak ya da çok daha farklı şeyler midir? Bunun tek bir cevabı yok elbette. Birçok amacınızı gerçekleştirebilmek için zihinsel olarak güçlü ve huzurlu olmanız gerekir. Bu huzura erişebilmeniz içinde hayatınızdan bazı fazlalıkları atmalısınız.

Zihinsel olarak güçlü insanlar hayatlarında bir şeylerin yolunda gidip gitmediğini anlayabilirler. Gerektiği yerlerde müdahale etmesini bilirler. Bu tip insanlar da hepimiz gibi üzülürler, acı çekerler; fakat kendi düşüncelerini detaylı olarak irdeleyebilirler. Kısaca hatalarında ısrar etmez ve bunları düzeltmek için çaba gösterirler. Başkalarını değiştirmek veya istemedikleri bazı şeyler için enerjilerini harcamazlar. Asıl amaçları; kendi fikir ve davranışlarına odaklanıp olabildiğince bunları en iyi şekilde yönetmektir. Onlar, gelişime açık insanlardır, şartlar ne olursa olsun kendilerini geliştirmek için çaba sarf ederler. İç huzuru sağlamak adına kendilerine zarar verebilen şu on şeyden uzak dururlar.

Zarar Veren İnsanlarla Uğraşmak

Çevrenizdeki insanların düşünceleri, davranışları, fikirleri sizleri etkiler. Yalan söyleyen, dedikodu yapan, bir şeyler üretmek için çaba göstermeyen tabir yerindeyse asalak insanlarla meşgul olmak, hem beden hem ruh sağlığınıza zarar verir. Bu tip insanları değiştirmek için enerjinizi boşa harcamayın. İç huzuru sağlamış insanlar bu tip insanlara karşı sağlıklı duygusal ve gerektiğinde fiziksel sınır belirlerler.

Kendini Aşırı Suçlama

Hayatınızda olan herkesi kontrol edemezsiniz. Kötü olan her şeyi her zaman engelleyemezsiniz. Kötü şeyleri engelleyemediğiniz için de kendinizi suçlamayın. Zihinsel olarak güçlü insanlar, mantıklı risk alırlar. Yani her şeyi ölçüp biçerler ve yalnızca değiştirebilecekleri durumlar için inisiyatif alırlar. Mutluluğumuzun sadece %40’ını kendi davranışlarımızın belirlediğini unutmayın. Dolayısıyla geriye kalan daha büyük dilim için enerjinizi ve sabrınızı mantıklı kullanın. Değiştiremediğiniz kişileri ve durumları kafanıza takmayın.

Mutluluğu Takip Etmek

“Her zaman mutlu olmalıyım” şeklinde bir düşünceniz varsa bunu derhal bırakmanızı tavsiye ederim. Çünkü zihinsel olarak sağlıklı bir insan için bu durum imkânsızdır. Geçici zevkler, uzun süreli bir memnuniyetten farklıdır. Zihinsel olarak güçlü insanlar, mutluluğu elde etmenin çok sıkı bir çaba gerektirdiğini bilirler. Yani bedavaya mutluluk olamayacağının farkındadırlar. Onlar, anlık zevkler ya da geçici mutluluklara teslim olmazlar. Uzun süreli amaçların peşinde koşarak parlak bir gelecek inşa etmenin yollarını ararlar.

Rahat Kalmak

“Konfor bölgesinin” içinde kalmak, hayatta iyi hissetmenin anahtarı gibi görülebilir. Ancak rahatsızlıktan kaçınmak, sonunda hep geri teper. Yani hayatta acılarla, problem ve sorunlarla yüzleşmeyi göze almak zorundasınız. İnsan, bilmediğinden korkar. Zihinsel olarak güçlü insanlar, bilmedikleri alanlara girerler. Sınırlarını sınayarak korkularıyla yüzleşirler. Özetle, rahatsız olmayı göze alırlar ve yeri geldiğinde hoşlanmadıkları şeylere dayanabilmenin huzurlu ve iyi bir hayatın temel faktörlerinden biri olduğunu bilirler.

Kurban Zihniyeti

“Zaten bütün aksilikler beni bulur. “Ben de şans olsa…” şeklinde başlayan cümleleri hayatınızdan çıkarmanın vakti geldi de geçiyor bile. Zihinsel olarak güçlü insanlar, üzüntü verici (trajik) koşullarla yüzleşseler bile bunları değiştirmek için çaba harcarlar. “kadere razı” olup oturmazlar. İmkânları dâhilinde şartlarını düzeltmek için çaba sarf ederler ve kontrol edebilecekleri şeylere odaklanırlar. Kontrol edemeyecekleri şartlar için boşuna kürek çekmezler.

İnsanları Etkilemek İçin Uğraşmak

Beğenilmek ve takdir edilmek insanoğlunun fıtratında olan bir şeydir. Her ne kadar “marifet, iltifata tabi olsa da” günümüzde sosyal medyanın hayatımıza daha fazla nüfuz etmesi ile beğenilme ve takdir edilme noktasında iş çığırından çıkmış durumda. Aslında marifetin iltifata tabi olmasından kasıt, sanıldığı gibi paylaşımlarımızın, fotoğraflarımızın, yemeklerimizin ya da günlük olarak rutinimizin sosyal medyada çok “like” alması değildir. Bu sözden kasıt, iş ya da akademik anlamda bir çaba sarf ederek elde ettiğimiz başarıların takdir edilmesi, kıymet bilinmesidir. Sadece insanların bizi beğenmesi için harcadığımız enerjinin boşa gittiğini ifade edebilirim. Kendimizi başkalarına beğendirmek zorunda değiliz. “Beğenilerin” esiri olduğumuz takdirde, insanlar fikirlerimizi, eylemlerimizi çok kolay bir şekilde manipüle edebilirler. Zihinsel olarak güçlü insanlar kendi iç dünyalarında rahattırlar ve seçimlerini başkalarına onaylatma gereği duymazlar. Bunun yerine kendi değer ve prensiplerine göre yaşamaya odaklanırlar.

Mükemmelliğin Peşinde

Mükemmellik çabası sağlıklıdır. Ama mükemmellikte ısrar, yokuş yukarıya doğru savaşmaktır. Eğer hedefini mümkün olmayan bir noktaya yerleştirirsen asla başarılı olamazsın. Zihinsel olarak güçlü insanlar, mantıklı hedefler koyup hata ve yanlış yapabileceklerini de kabul ederler. Kendi kusur ve zayıflıklarını bilirler. Kendi eksikliklerini bildikleri için bunları daha kolay bir şekilde kapatabilirler.

Nefret

Başka insanları cezalandırmak için bir şekilde kin tutmanın gerekliliğine inanabilirsiniz. Ancak kin ve nefrete yapışmak hayat kalitenizi azaltır. Nefret, zihni kemiren bir olgudur. Zihinsel olarak güçlü insanlar, içlerindeki nefretin uzaklaşmasına izin verirler. Bu insanlar çok daha değerli durum ve duygular için enerjilerini yoğunlaştırabilirler. Fakat gerektiği yerde kızgınlıklarını bastırmaz, bu kızgınlığın onlara zarar vermesine de müsaade etmezler.

Maddi Şeyler İçin Arayış

Çok büyük evler, muhteşem arabalar veya çok pahalı elbiseler almak yani lüks içinde yaşamak size huzur vermez. İhtiyaç duyduğun bir memnuniyet için maddi şeylerden medet ummak seni fena halde hayal kırıklığına uğratacaktır. Zihinsel olarak güçlü insanlar, minimalist (her anlamda sade yaşamak) olmak zorunda değiller elbette. Güzel ve pahalı şeylerden hoşlanabilirler. Ancak onlara mutluluk ve huzur vermesi için maddi şeylere bel bağlamazlar. Lüks bir yaşam olmadığı zaman bile mutlu olabilirler. Bizim kültürümüzdeki tabirle eşyanın kölesi olmazlar.

Kendinden Emin Olmak

Her şeyi kendi başınıza yapabileceğinizi düşünmek, acımasızlıktır; güçlü olmak demek değildir. Yardım istemenin önemli olduğu zamanlar olacaktır. Güçlü insanlar, gerektiği zaman yardım alırlar ve yardım aldıkları için de kendilerini eksik hissetmezler. Bu yardım kimi zaman işin uzmanı bir profesyonel olur kimi zamanda gerçek bir dost. Zihinsel olarak güçlü insanlar bunlardan güç alırlar. Hayat karşısında bütün cevaplara sahip olamayacaklarını bilirler.

Zihinsel Huzur Nasıl İnşa Edilir?

Huzur, hem yapabileceklerimizi hem de yapamayacaklarımızı bilmekle, özetle kendimizi iyi tanımakla ilgilidir. Kendinizi iyi tanıdığınız mantıklı hareket ettiğiniz sürece huzurlu ve mutlu olursunuz. Bunun elbette kesin bir formülü ya da ilacı yok. Fakat genel olarak negatif insanlardan uzak durmak, başarı için çaba göstermenin gerekli olduğunu bilmek, mutluluğun sadece maddi olanaklarla ilgili olmadığını anlamak gibi şeyler bizi huzura ve mutluluğa yaklaştıracaktır.

Huzurlu ve mutlu günler!

Hazırlayan: Osman Eren

Kaynak

https://www.psychologytoday.com/us/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/201811/10-things-mentally-strong-people-give-gain-inner


Osman Eren

Şanlıurfa/Hilvan doğumluyum. Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği lisans mezuniyetimden hemen sonra KPSS ile Ağrı’ya memur olarak atandım. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kimya Anabilim Dalı Biyokimya bilim dalından Yüksek Lisans yaptım. Şimdi doktora yapıyorum. Çocukluğumdan beri araştırmaya ve öğrenmeye meraklı biriyim, bozuk kapı zillerinden ses çıkartmaya çalışmak gibi mucitlik girişimlerimin olduğunu hatırlıyorum; ama bu konuda başarılı olduğumu söyleyemem. Fen Bilimlerinin bütün alanlarına karşı bir iştiyakım olduğundan maymun iştahlı olduğum söylenir. Popüler Bilim ve İlber Ortaylı hocamızın deyişiyle Rafine Edebiyat başta olmak üzere kitap okumayı da çok sevdiğimi belirtmek istiyorum. İletişim için osmaneren2@gmail.com mail adresini veya @osmaneren711 (Instagram) Osman_urag (twitter) adreslerini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir