Arthur Charles Clarke

Arthur Charles Clarke

Arthur Charles Clarke 16 Mart 1917 doğumlu İngiliz bilim ve bilim kurgu yazarı, mucit ve deniz altı kaşifidir. Clarke bilim alanında en iyi filmlerden biri olan 2001: A Space Odyssey’in yazarlarından biridir. Clarke’ın diğer filmleri de birçok ödül almış ve onu çok ünlü bir bilim kurgu yazarı yapmıştır aynı zamanda okuyucu kitlesini de büyük oranda artırmıştır.  Clarke çok genç yaşlarında İngiltere Gezegenlerarası Topluluğu’na katıldı. Her zaman uzay yolculuğuna ilgiliydi. 1945 yılında bir uydu iletişim sistemi fikri ortaya attı ve bu fikriyle Franklin Enstitüsü Stuart Ballantine Madalyasını kazandı.

Arthur Charles Clarke Kraliyet Üniversitesi’nde Eğitim Aldı

İkinci Dünya Savaşı esnasında orduya alınan Arthur Charles Clarke, radar operatörü olarak orduda görev aldı. Radar erken ikaz sistemlerinin kurulması amacıyla uygulanan oluşturulan ilk çalışmaları yaptı. Savaştan sonra ordudan ayrılarak Kings College’da matematik ve fizik eğitimi alabilmek amacıyla Londra’ya gitti. Clarke, bilimkurgu türünde olmayan ilk ve tek romanı olan Glide Pathi, bu senelerde kazandığı tecrübelere dayanarak yazdı.

Kings College’ı birincilikle bitirdikten sonra bir süre British Interplanetary Society’de görev yaptı. Clarke burada uzay incelemeleri alanında, özellikle roketler ve uzay uçuşları ile alakalı olmak üzere pek çok alanda çalıştı. 1953 senesinde, dul ve bir çocuk annesi olan, 22 yaşındaki Marilyn Mayfield ile dünya evine giren Arthur Charles Clarke, altı ay gibi kısa bir zaman sonra eşinden ayrı yaşamaya başladı ve 1964 senesinde ise boşandı. Arthur Charles Clarke’ın evliliğini yürütememe sebebinin biseksüel olması ile ilişkili olduğu ileri sürüldü.

En Önemli Eseri 2001:Bir Uzay Macerası’ydı

1948 senesinde BBC için yazdığı The Sentinel isimli yapıt, kanal tarafından kabul edilmedi, ama bu yazdığı senaryo gelecek senelerde efsaneleşen 2001: Bir Uzay Macerası isimli esere taslak meydana getirdi. 1956 senesinde Sri Lanka’ya taşınan Clarke, ölümüne kadar orada yaşadı. Sri Lanka’da, ülkenin en büyük haysiyet nişanı olan Sri Lankabhimanya ile ödüllendirilen yazar, hem İngiliz hem de Sri Lanka vatandaşıydı.

Yazarlık kariyerinin dışında Arthur Charles Clarke Mysterious World, World of Strange Powers ve Mysterious Universe gibi televizyon programları yaptı. Daha sonra Without Warning isimli bilimkurgu filminde de oyuncu olarak rol aldı. Stanley Kubrick tarafından yönetilen, 2001: A Space Odyssey isimli filmin senaryosunu yazan Clarke, 2001’in devamı olan ve Peter Hyams tarafından yönetilen 2010: Odyssey Two filminin senaryosunu da yazdı.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.