Charles Darwin -2

Charles Darwin - 2

Charles Darwin 12 Şubat 1809 doğumlu İngiliz doğa araştırmacısı ve jeologtur. Bilim dünyasında evrim teorisine yaptığı katkılarından dolayı evrimsel biyolojinin kurucusu olarak bilinir. Bu teoride Darwin tüm türlerin tek bir ortak atadan geldiğini göstermektedir. Alfred Russel Wallace ile yayınladığı bir makalede evrimin dallanarak gelişen mekanizmasının doğal ve yapay seçilim sonucu oluştuğunu kanıtlamıştır.

Charles Darwin’in Türlerin Kökeni Kitabı

Charles Darwin en önemli evrimsel araştırmalarını Türlerin Kökeni kitabında toplayarak evrim teorisini 1859’da yayınladı. Çok uzun bir zaman halkın ve bilimsel çevrelerin çoğu Darwin’in öne sürdüğü evrim teorisini bir gerçek olarak kabul etti. 20. yüzyılda yapılan ileri düzey genetik analizler evrimsel biyolojide Darwin’in mekanizmalarından daha fazlası olduğunu gösteriyor. Tüm bunlara rağmen Charles Darwin’in kurucu babası olduğu evrim bilimi tüm dünyada kabul görmektedir.

Bugün dünya üzerinde en çok tartışılan ve konuşulan konulardan biri olan evrim ve Darwin’in temellerini attığı evrim teorisi tüm çarpıcı kanıtlara ve gerçeklere rağmen bilimdışı çevrelerce kabul edilmemektedir. Evrimsel biyolojinin gerçeklerini günlük hayatımızda sürekli yaşarken özellikle ülkemizdeki bireylerin bu gerçeği kabul etmemeleri doğrusu oldukça şaşırtıcı geliyor.

Tıp Eğitimi Yerine Doğa Bilimlerini Tercih Etti

Darwin’in doğaya ve canlılara olan ilgisi İngiltere’de Edinburgh Üniversitesi’ndeki tıp eğitimini aksatmasına sebep oldu. O, tıp eğitimi yerine suda yaşayan omurgasız canlıları araştırmaya başladı. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan doğa çalışmaları da onun doğa bilimlerine olan tutkusunu körükledi. Daha sonrasında ünlü bir jeolog olarak beş yıllık bir gemi yolculuğuna çıktı. Bu yolculuğu sırasında yayınladığı yazıları ve fikirleriyle popüler bir yazar olmayı başardı.

1856’nın başına kadar Darwin yumurta ve tohumların okyanus türlerini yaymak için suda seyahat edip edemeyeceğini araştırdı. Darwin’in bazı arkadaşları bunun mümkün olduğunu bazıları ise mümkün olmadığını düşünüyordu. Charles Lyell, Darwin’in söylediklerinden etkilenmişti. Bir defasında Alfred Russel Wallace’ın bir makalesini okurken yazılanların Darwin’inkilere çok benzediğini farketti. Hemen arkadaşını uyardı ve bulgularını yayınlaması konusunda ısrarcı oldu. Darwin, Wallace’ın araştırmalarının kendisi için bir tehdit olmadığını düşünmesine rağmen 5 Eylül 1857’de Amerikan botanikçi Asa Gray’e kendi fikirlerini anlatan bir yazı gönderdi. Bu yazı insanın kökeni ve cinsel seçilimi konu alıyordu. Aralık ayında Darwin kitabının insanın kökenini inceleyip incelemediği ile ilgili bilgi almak isteyen Wallace’tan mektup aldı. Bu konuyu etraflıca anlatmaktan çekindi.

Charles Darwin Türlerin Kökeni kitabını yayınladığında kitap hiç beklenmedi bir yankı uyandırdı. Kitap tekrar tekrar baskı yaptı ve satıldı.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an klinik araştırma sektöründe çalışıyorum. Bilimsel araştırmaların yanında başlıca hobilerim satranç, bisiklet sürmek, pilates ve latin dansları oldu. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş ve özel hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir