Carl Sagan

Carl Sagan

Carl Sagan Amerikan astronom, kozmolog, astrofizikçi ve astrobiyologtur. Venüs’ün yüksek yüzey sıcaklıklarının keşfedilmesinde büyük rolü olmuştur. Çoğunlukla bilim dünyasında dünya dışı yaşamla ilişkilendirilir ve halk arasında da bu konuya olan ilgisi ve çalışmalarıyla popüler olmuştur. 600’den fazla makale ve 20’den fazla kitabın yazarı olan Sagan 1980’de ödüllü bir belgesel olan Cosmos’u da seslendirmiştir. Amerikan tarihinin en çok izlenen Cosmos belgeseli 60 farklı ülkede en az 500 milyon insan tarafından izlenmiştir.

9 Kasım 1934’te Brooklyn’de doğan Carl Sagan, Musevi bir ailenin oğlu olarak yetişmiştir. Babası terzi, annesi ise ev kadını olan Sagan, üniversite eğitimini 1955 yılında Amerika’da Chicago Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 1 yıl sonra fizik üzerine master yapan ünlü bilim insanı, daha sonraki yıllarda astrofizik ve astronomi alanında doktora yapmıştır.

Carl Sagan Astrobiyolojinin Önemli İsimlerinden Biridir

Astrobiyolojinin öncülerinden olarak bilinen Sagan, Dünya Dışı Akıllı Varlıklar hakkında önemli araştırmalar ve projelere katkıda bulunmuştur. Carl Sagan, ayrıca Jüpiter’in uydusu olan Europa’nın okyanuslara sahip olabileceğini ortaya atan ilk isimlerden biridir. Çalışma ve araştırma hayatı boyunca, Harvard Üniversitesi, Smithsonian Gözlemevi ve Cornell Üniversitesi’nde çalışmalar yapmıştır.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş


Çağlayan Taybaş

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum. Şu an Johnson & Johnson'da klinik araştırma asistanı olarak çalışıyorum. Lisans hayatım boyunca laboratuvarın yanında bilim yazarlığı, programlama, ney ve satranç ile uğraştım. Şu an latin danslarına çok ağırlık verdim. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.