Hayvan Araştırmaları

Hayvan Araştırmaları

Birçok hayvansever kişi bilim insanlarına ateş püskürerek deneylerde hayvanların kullanılmasını protesto eder. Biyomedikal araştırmalarda; yani psikoloji, biyoloji, ilaç ve farmokoloji alanlarında yapılan araştırmalarda her yıl tahmini olarak olarak 18 ila 22 milyon hayvan kullanılmaktadır. Bu sayı 1997 yılındaki bir makaleden alınmıştır. Günümüzde bu sayı muhtemelen çok daha fazladır. Bu sayılar çok yüksek gibi görünmesine rağmen her yıl sadece Amerika’da yiyecek olarak tüketilen 5 milyar tavuğun yanında çok küçük kalır. Ancak nedense insanlar, milyarlarca hayvanın yiyecek olarak kesilmesini protesto etmezken, tamamen etik şartların yerine getirildiği ve insan sağlığı için büyük önem taşıyan hayvan araştırmaları söz konusu olduğunda öfke ile bakıyor.

Hazırlayan: Çağlayan Taybaş

Bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂 Arkadaşlarınla paylaşmak ister misin?
0

Çağlayan Taybaş

Özgeçmişimle ilgili çok geri dönüş aldığım için burayı daha samimi havada yazıyorum. (İnsanlar burayı okuyormuş) Türkiye'nin tarım şehirlerinden Karacabey/Bursa'da dünyaya geldim. İlköğretim ve liseyi orada okudum. Bir ara Bursa Erkek Lisesi maceram da var. Üniversitede İzmir Yüksek Teknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü kazandım. Hayatımdaki en kritik viraj sanırım buydu. Şu an Roche'a bağlı olarak Koç Üniversitesi ve Cerrahpaşa hastanelerinde klinik araştırma koordinatörüyüm. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ekonomi (açık öğretim) okuyorum. Lisans hayatım boyunca İYTE, Sabancı Üniversitesi ve Dresden Teknoloji Enstitüsü'nün seçkin laboratuvarlarında çok değerli hocalarla çalıştım. Katıldığım kongrelerde 6 poster sunumu, 1 sözlü sunum yapıp ve lisansın son yılında "Gündelik Hayata Sinirbilimsel Yaklaşımlar" adlı kitabımı yayınladım. Sadece PCR, SDS-Page bilmenin pek faydası olmayacağını erken farkettiğimden kendimi farklı alanlarda geliştirdim. Programlama konusunda özel ders aldım, staj yaptım. Bilim yazarlığına giriştim. Photoshop, web tasarımı öğrendim. 2.5 sene ney eğitimi aldım. Okulda satranç kulübüne üye oldum. Piyon düz gider/çapraz yer ile başladık, çok yol katettik. Satranç hayata bakışımı değiştirdi. Almanca, Japonca öğrenmeye çalıştım. Almancayı hâlâ öğrenmeye çalışıyorum. Hepsi çok işime yaradı. Mezun olduktan sonra askere gitmeden önce sinirbilim.org'u kurdum. Şu an iş hayatım çok yoğun olduğu için eskisi gibi yazamıyorum. Yine iyi idare ettiğimizi düşünüyorum. Bana herhangi bir soru sormak isteyen varsa c.taybas@gmail.com'a mail atabilirler.

Hayvan Araştırmaları” için 2 yorum

 • 7 Eylül 2017 tarihinde, saat 22:39
  Permalink

  Deney yapmak ve besin olarak tüketmek çok farklı ama idrak edememişsiniz sanırım. Deney yapılan hayvanlara her gün işkence yapılıyor. Besin olarak kullanılacak bir hayvan ise en az acılı şekilde öldürülüyor. Bununla ilgili pativer.com da benimde yazım var lütfen siz de okuyunuz. Çok farklı düşünüyorsunuz. Gözleri kör ediliyor, derileri yüksek derecede kimyasallara maruz bırakılıyor, hamile olan hayvanlar dahi deneye tabi tutuluyor. Her şeye çözüm bulunuyorken emin olun deneylere de bulunur ki teknoloji çağındayız. Hayvan deneylerinin yerini tutan şeyler var araştırmadan böyle düz bir yazı yazmanız insanları yanlış yönlendirmeniz oldukça saçma. Vicdan sahibi değilseniz bilemeyiz. Ayrıca sizden hayvanların çektikleri acıları dahi görmüyorken veganların yahut vejetaryenlerin verdiği mücadeleyi görmeniz beklenemezdi. Denek olanlar hayvan olarak doğmayı tercih etmedi. Onlar işkence çekmek için varolmadı. Eğer ki gerçekten gördüğünüz işkencelere çekilen acılara rağmen gözlerinizi kapatıp huzurla uyuyabiliyorsanız geceleri insanlığınızdan da şüphe duyarım.

  Yanıtla
  • 7 Eylül 2017 tarihinde, saat 23:19
   Permalink

   Eda hanım,

   Hem hayvan hem de insanlar üzerinde gerçekleştirilen klinik araştırmalarda görev aldım. Hâlen de alıyorum. Araştırmalarda yer alan hayvanların tüm hakları etik kurullar tarafından gözetiliyor. Şu an hiç kimse hayvanlara işkence yapamaz. İnanın laboratuvarlarda tüm canlılara çok iyi bakılıyor. Hayvanların sakat bırakıldığı çalışmalarda bile önceden gerekli anestezi işlemleri uygulanıyor ve sonrasında acısız bir şekilde şoklama yöntemiyle hayvanların hayatına son veriliyor.

   Şu an dünyada hayvan deneylerinin alternatifi yok. Biliyorsanız bizimle paylaşın. İnsan sağlığı için hayvanlar üzerinde deney yapmak zorundayız.

   İyi günler,

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.